Sobień (Soban 1372, castro Sobyen 1460) – średniowieczny zamek w dolinie Sanu, na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych, obecnie w ruinie na terenie wsi Manasterzec.
.
Zamek w Lesku – późnogotycki zamek w dolinie Sanu, obecnie hotel.
Budowę zamku rozpoczęto w roku 1538 w miejsce wcześniejszego drewnianego zameczku po przeprowadzce Kmitów z pobliskiego Sobienia. Zamek był początkową własnością marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity Sobieńskiego herbu Szreniawa.
Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Polańczyku (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. NMP Królowej Polski) – murowana greckokatolicka cerkiew, wzniesiona we wsi Polańczyk.
Do parafii greckokatolickiej w Polańczyku należały filialne cerkwie w Myczkowie, Solinie i Zabrodziu.
Ratusz w Lesku – budowla usytuowana pośrodku rynku w Lesku. Został wybudowany w 1896. Jest to piętrowy budynek z wieżą zegarową. Reprezentuje styl eklektyczny. Nad wejściem umieszczony jest herb Leska z okresu pierwotnych właścicieli miasta – Kmitów.
Matragona (990 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w paśmie granicznym.
Nazwa wywodzi sie z języka wołoskiego (por. rum. mătrăgună – "wilcza jagoda").
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - parafia rzymskokatolicka w Lesku, w archidiecezji przemyskiej, archiprezbiteriat bieszczadzki, dekanat Lesko.
W skład parafii wchodzi Weremień oraz Postołów.
Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, zbudowany zapewne w II połowie XVI wieku jako kaplica dworska rodu Balów, wykonany w konstrukcji zrębowej. Jest to najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach.
Cerkiew św. Paraskewy w Myczkowie – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Myczkowie. Obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy parafii w Myczkowie.