Rzeszów - Atrakcje

Strony

Rzeszów, Plac Śreniawitów 3
Zamek w Rzeszowie – jeden z głównych zabytków miasta wybudowany w latach 1902–1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Jest ulokowany pomiędzy aleją Pod Kasztanami, aleją Lubomirskich, ulicą Chopina, placem Śreniawitów oraz ulicą płk. Lisa-Kuli.
Rzeszów, Zalesie, Aleksandra Zelwerowicza 2
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - katolickie sanktuarium obrządku łacińskiego w Rzeszowie na Zalesiu.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie to zarazem kościół parafialny pod tym samym wezwaniem, jak i Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Świątynia znajduje się w ścisłym centrum miasta w Śródmieściu na skraju rzeszowskiej starówki. Przylega do niego bezpośrednio dom zakonny oo.
Rynek Starego Miasta jest w centrum starówki Rzeszowa. Wychodzi z niego wiele ulic (Kopernika, Słowackiego, Kościuszki, Baldachówka, Przesmyk). W jego obrębie znajduje się wiele sklepików, a przede wszystkim kawiarenek. Odbywają się na nim liczne uroczystości i festiwale miejskie.
Rzeszowski Ratusz jest jedną z najbardziej znanych budowli miasta. Został wybudowany, podobnie jak zamek, przez Mikołaja Spytka Ligęzę, najprawdopodobniej przed końcem XVI wieku.
Rzeszów, Jana Dekerta 2
Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie - zabytkowa, późnobarokowa rezydencja z elementami rokoka, znajdująca się przy alei Lubomirskich w Rzeszowie, w pobliżu zamku. Powstała w latach 90. XVII w.
Rzeszów, Staromieście, Rycerska 2
Pałac zlokalizowany na osiedlu 1000-lecia w dzielnicy Staromieście na północ od centrum miasta. Dawny majątek obejmował ziemię i posiadłości pierwszych właścicieli miasta, rodziny Rzeszowskich.
Pałac Burgallera (zwany czasem willą lub domem) to zabytkowy dom wraz z ogrodem znajdujący się u zbiegu ulic Zamkowej, 3 Maja oraz alei Lubomirskich. Budynek posiada status zabytku rejestrowego, wpisanego do ewidencji w latach 60. Obecnie mieści się tu siedziba Polskiego Radia Rzeszów.
Rzeszów, Aleja generała Władysława Sikorskiego 29
Katedra Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, wł. Katedra Rzeszowska Najświętszego Serca Pana Jezusa - kościół przy al. Sikorskiego w południowo-wschodniej części miasta na zaleskich błoniach. Wybudowana jako dziękczynne wotum za 600 lat istnienia diecezji przemyskiej.
Rzeszów, ks. Jałowego 2
Pałac Biskupów Rzeszowskich – pałac zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, przy ulicy ks. Jałowego, wybudowany dla rodziny Karpińskich według projektu Józefa Kwiatkowskiego. Założenie zakładało powstanie historyzującej formy w stylu polskiego dworku.
Rzeszów, Plac Wolności
Plac Wolności dawniej Rynek Nowego Miasta, Nowy Rynek (niem. Neuer Ring) znajduje się w centrum miasta na trasie przelotowej Alei Piłsudskiego, jest historycznym placem Rzeszowa, powstałym na skutek wybudowania osiedla handlowego tzw. Nowego Miasta (nie mylić z ob.
Kościół Świętego Krzyża oraz konwent popijarski to zespół budynków rozlokowanych liniowo wzdłuż ulicy 3 Maja w Rzeszowie w Rzeszowie.
Rzeszów, Śródmieście, Generała Jarosława Dąbrowskiego 71
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej (Kościół Matki Bożej Saletyńskiej) jest zlokalizowany w centrum miasta przy ulicy Dąbrowskiego.
Rzeszów, Zalesie, Mieczysławy Ćwiklińskiej 1
Cmentarz Pobitno – nekropola w Rzeszowie, w dzielnicy Pobitno na prawobrzeżu Wisłoka, we wschodniej części miasta. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej obwodnicy północnej Rzeszowa i ulicy Lwowskiej, przy Rondzie Pobitno. Cmentarz posiada status prawny zabytku.
Rzeszów, al. Pod Kasztanami 2-6
Rzeszów, Powstańców Śląskich 2
Dwór Chłapowskich w Rzeszowie – zespół dworski obejmujący budynek dworu, park, rządcówkę, domek myśliwski, stajnie, oborę, spichlerz i bramę zlokalizowany jest przy ulicy Powstańców Śląskich we wschodniej dzielnicy miasta - Słocinie. Majątek należał do rodziny Dezyderego Chłapowskiego.

Strony