Gmina Baligród - Atrakcje

Strony

Baligród, Bieszczadzka 1
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - murowana cerkiew greckokatolicka wzniesiona w roku 1829 we wsi Baligród, w miejsce poprzedniej, drewnianej cerkwi, wzmiankowanej już w roku 1761.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Roztokach Dolnych – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Roztokach Dolnych. Obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pod tym samym wezwaniem parafii w Mchawie.
Chata Huczwice – chatka studencka, położona na terenie nieistniejącej wsi Huczwice koło Baligrodu w paśmie Wysokiego Działu Bieszczadów Zachodnich. Chatka prowadzona jest przez Akademicki Klub Turystyczny przy PWSZ w Sanoku.
Cerkiew Narodzenia Matki Boskiej w Bystrem – nieistniejąca greckokatolicka drewniana cerkiew, wzniesiona w roku 1821 we wsi Bystre. Była świątynią filialną należącą do parafii w Baligrodzie. Spłonęła w trakcie I wojny światowej, w roku 1914 lub 1915. Po wojnie nie została już odbudowana.
Baligród, Kazimierza Wielkiego 40
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Baligrodzie – parafia rzymskokatolicka w Baligrodzie, w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Lesko. Erygowana w 1872.
Olsza kosa w Stężnicy – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Baligród w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego - 23 powierzchnia według aktu powołującego - 1,79 ha dokument powołujący - M.P. 1974.20.121 rodzaj rezerwatu - florystyczny
Baligród, Jana Duplaka
Cmentarz żydowski w Baligrodzie − cmentarz społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Baligród oraz okoliczne miejscowości podlegające baligrodzkiemu kahałowi. Jest położony w zachodniej części miejscowości przy ulicy J. Duplaka. Powstał w I połowie XVIII wieku.
Rezerwat przyrody Woronikówka – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Baligród w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego: 35 powierzchnia według aktu powołującego: 14,84 ha dokument powołujący: M.P. 1989.44.357 rodzaj rezerwatu: florystyczny
Wołosań (Patryja; 1071 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, najwyższy w paśmie Wysokiego Działu.
Cisy na Górze Jawor – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie terenie gminy Baligród w województwie podkarpackim. Rezerwat znajduje się na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na południowym stoku góry Jawor. numer według rejestru wojewódzkiego – 10
Pomnik Generała Karola Świerczewskiego Waltera – modernistyczny pomnik upamiętniający Karola Świerczewskiego Waltera, znajdujący się w Jabłonkach, w miejscu gdzie generał został śmiertelnie ranny 28 marca 1947 roku.
Jawor (827 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w Paśmie Łopiennika i Durnej.
Jaworne (992 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Położony jest w paśmie Wysoki Dział, na południowy wschód od przełęczy Żebrak. Od południowego wschodu poprzez przełęcz (928 m n.p.m.) sąsiaduje z Wołosaniem. Zarówno wierzchołek, jak i wszystkie stoki są całkowicie zalesione.
Walter (836 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w Paśmie Łopiennika i Durnej.
Gołoborze – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Baligród w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego – 18 powierzchnia według aktu powołującego – 13,90 ha dokument powołujący – M.P. 1969.51.398 rodzaj rezerwatu – geologiczny

Strony