Powiat leżajski - Atrakcje

Strony

Leżajsk, Plac Mariacki 8
Bazylika Zwiastowania NMP w Leżajsku – wzniesiona w miejscu, gdzie według tradycji ukazała się w 1590 roku Tomaszowi Michałce Matka Boska. Sprawują nad nią opiekę ojcowie bernardyni.
Ratusz w Leżajsku – piętrowa, eklektyczna, murowana budowla wybudowana w 1869 roku przez Karola Kubika. Obok ratusza od zachodniej strony znajduje się prostokątna wieża z zegarem wybudowana w 1905. Ratusz mieści się wzdłuż północno-zachodniej pierzei Rynku.
Leżajsk, Plac Mariacki 8
Telefon: +48172420006
Parafia św. Jana Chrzciciela w Brzózie Królewskiej – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w archidiecezji przemyskiej, w dekanacie Leżajsk II.
Suchy Ług – rezerwat przyrody położony w okolicach Brzózy Królewskiej na terenie gminy Leżajsk w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego - 37 powierzchnia według aktu powołującego - 9,97 ha dokument powołujący - M.P. 1990.48.336 rodzaj rezerwatu - torfowiskowy
Leżajsk, Adama Mickiewicza 20a
Muzeum Ziemi Leżajskiej – muzeum znajdujące się w centrum miasta Leżajska, w XVIII-wiecznym Dworze Starościńskim. Muzeum powstało 1 stycznia 2008 roku. Gromadzi eksponaty związane z tradycją i kulturą Ziemi Leżajskiej. Muzeum posiada trzy ekspozycje: Ekspozycję Browarnictwa
Leżajsk, Jarosławska 2
Cerkiew Zaśnięcia NMP w Leżajsku - dawna cerkiew greckokatolicka, użytkowana do 1945 roku, po wojnie zamieniona na kościół szkolny, a następnie  na magazyn. Od 1981 stała się ponownie katolickim kościołem szkolnym p.w. Jezusa Miłosiernego.
Cerkiew św. Michała Archanioła, kościół św. Maksymiliana Kolbego – obiekt sakralny w Kulnie, współużytkowany przez prawosławną parafię Świętej Trójcy w Tarnogrodzie, w dekanacie Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz przez parafię św.
Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Wierzawicach – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w archidiecezji przemyskiej, w dekanacie Leżajsk I.
Zmysłówka – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Grodzisko Dolne w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego: 2 powierzchnia według aktu powołującego: 2,44 ha dokument powołujący: M.P. 1953 r. Nr 84, poz. 999 rodzaj rezerwatu: florystyczny
Las Klasztorny – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Leżajsk w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego - 4 powierzchnia według aktu powołującego - 39,49 ha dokument powołujący - M.P. 1953.107.1437; M.P. 1959.66.343 rodzaj rezerwatu - leśny
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Leżajsku – parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Leżajsku, należąca do dekanatu Leżajsk I w archidiecezji przemyskiej. Kościół został wybudowany w stylu późnorenesansowym w latach 1608–1619. Mieści się przy rynku.
Zalew Floryda – zbiornik wodny znajdujący się na obszarze Leżajska w województwie podkarpackim. Jego powierzchnia wynosi 3,5 ha. Pierwotnie zbiornik miał służyć jako zbiornik retencyjny i przeciwpożarowy.
Cmentarz żydowski w Leżajsku – został założony najprawdopodobniej w XVIII wieku. Ma powierzchnię 2,06 ha. Znajduje się przy ul. Górnej. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez nazistów – przetrwały tylko pojedyncze nagrobki.
Kołacznia – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Nowa Sarzyna w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego - 8 powierzchnia według aktu powołującego - 0,10 ha dokument powołujący - M.P. 1957.18.142 rodzaj rezerwatu - florystyczny

Strony