Muzeum Chleba

0

Muzeum Chleba w Radzionkowie Rojcy jest instytucją muzealną, w której zgromadzono eksponaty dotyczące historii chleba.

Muzeum znajduje się w Radzionkowie przy ul. Zofii Nałkowskiej 5. Placówkę otwarto 26 kwietnia 2000 roku. Znajdują się tam zbiory maszyn, urządzeń, naczyń, zdjęć, pocztówek i wiele innych eksponatów związanych z historią chleba. Przechowywane są tu również tzw. pieniądze chlebowe, które w czasach kryzysu pozwalały wyłącznie na jego zakup. Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale również własnoręcznie uformować i upiec pieczywo.

Twórcą muzeum jest Piotr Mankiewicz. Początkowo zbierał i kupował unikalne eksponaty na targach staroci, z czasem założył muzeum, które w myśl pierwotnych planów założyciela miało się mieścić w zbudowanej przez piekarza zabytkowej kamienicy w Bytomiu, czego jednak nie udało się zrealizować. Od 19 października 2006 roku Muzeum Chleba znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Muzeum Chleba w Radzionkowie to pierwsze w Polsce muzeum o takiej tematyce

Muzeum Chleba - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika i zdjęć, a jego lokalizacja nie została potwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz podać te informacje.