Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

0

Parafia Wniebowzięcia NMP w Rojcy, parafia rzymskokatolicka w dekanacie piekarskim, archidiecezja katowicka

Czytaj dalej

Parafia Wniebowzięcia NMP w Rojcy, parafia rzymskokatolicka w dekanacie piekarskim, archidiecezja katowicka

Historia Parafii

Parafia w Rojcy powstała 25 grudnia 1934, najpierw jako lokalia, należąca jeszcze do parafii św. Wojciecha w Radzionkowie, potem jako samodzielna parafia. Geneza tej parafii sięga 1326 roku. Posiadała ona prawdopodobnie drewniany kościół, który uległ zniszczeniu, dlatego też w 1473 roku zaczęto budować nowy kościół. Jednak parafia zaczęła rozrastać się, wybudowano następny kościół neogotycki, do którego należały następujące gminy: Radzionków, Rudne Piekary, Kozłowa Góra, Sucha Góra, Orzech, Buchacz, Rojca, Wiktor. Z powodu wciąż rozwijającego się przemysłu w 1913 roku zostało zorganizowane pierwsze zebranie w sprawie budowy nowego kościoła w Rojcy. Ówczesny proboszcz z Radzionkowa – ks. Konietzko wysłał list informujący do generalnego dyrektora hrabiego Henckela von Donnersmarcka, w którym przedstawił wszystkie argumenty za budową nowego kościoła na terenie Rojcy. Hrabia objął patronat budowy nowego kościoła i ofiarował teren pod jego budowę. Po wybuchu I wojny światowej prace ustały; hrabia umarł ale w spadku zostawił pieniądze na budowę nowego kościoła. Dopiero po czterech latach od powstania diecezji katowickiej (1929 r.) nowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Radzionkowie ks. dr Knosalla, poprosił biskupa Arkadiusza Lisieckiego o pozwolenie na budowę nowego kościoła w Rojcy, prośbę motywując tym, że plan budowy był już od blisko 20 lat czeka na realizację, a parafianie są chętni do pomocy w budowie.

Budowa nowego kościoła

20 października 1934 roku kuria biskupia zezwoliła na budowę kościoła przy ulicy Hugona i na poświęcenia kamienia węgielnego. Poświęcenie świątyni tymczasowej odbyło sie 5 listopada 1934 roku. Proboszczem został mianowany ks. Edward Pawlak. Następnie wybudowano nowy cmentarz, który został w 1936 roku poświęcony. W dniu 22 października 1944 roku poświęcono parafię Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie. 1 listopada 1982 kościół został podpalony. Siedem tygodni po spaleniu powstał nowy kościół murowany, poświęcony przez bpa Kurpasa, jednak parafianie budowali w tym samym czasie już drugi dwustopniowy kościół. Projektantami odbudowanego kościoła, jak i nowego dwukondygnacyjnego kościoła z zapleczem katechetycznym byli inż. Zygmunt i J. Winniccy, a konstruktorem inż. Franciszek Klimek. Projekt wystroju wnętrza kościoła opracowali artyści plastycy Stanisław Kluska, Jacek Sarapata i inż. Zygmunt Winnicki. Wystrój wnętrza dolnego kościoła zaprojektowała Sylwia Potempa. Poświęcenia nowego kościoła dokonał 11 grudnia 1993 arcybiskup Damian Zimoń.

Proboszczowie w Rojcy

  • ks. Edward Pawlak, kuratus (1934-1950)
  • ks. Stefan Lesik SVD (1942) (w zastępstwie w czasie uwięzienia ks. Edwarda Pawlaka)
  • ks. Alojzy Pyrsz (1943-1946) (w zastępstwie w czasie uwięzienia ks. Edwarda Pawlaka)
  • ks. Karol Drzyzga, kuratus (1950-1957), proboszcz (1957-1962)
  • ks. dr Karol Nawa, administrator (1962-1987)
  • ks. Wiktor Sopora, proboszcz (1987-2006)
  • ks. Marek Wachowiak, proboszcz (2006- 2008)
  • ks. Eugeniusz Krawczyk, proboszcz (2008-nadal)

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.