Kościół Świętej Barbary

0

Kościół św. Barbary w Bytomiu – neoromański kościół znajdujący się przy ul. Czarneckiego w Bytomiu.

Czytaj dalej

Kościół św. Barbary w Bytomiu – neoromański kościół znajdujący się przy ul. Czarneckiego w Bytomiu.

Historia

Inspiratorem i realizatorem planów budowy był ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Józef Niestrój. Kościół został wybudowany w latach 1928-1929 na błotnistym terenie, który osuszono. Kierownikiem budowy został bytomski architekt Teodor Ehl realizując projekt Arthura Kicktona.

Kościół został konsekrowany 10 maja 1931 przez kard. Adolfa Bertrama, który ofiarował ponadto rzeźbiony ołtarz główny. W 1937 wybudowany został budynek plebanii. Na początku lat 90. odnowiono elewację zewnętrzną kościoła.

Wyposażenie

Ołtarz główny wykonany został w drewnie przez rzeźbiarza Schreinera z Monachium, natomiast ołtarze boczne wykonał Anton Figel. W kościele znajdują się 65-głosowe organy z czterema manuałami. Są to największe organy w diecezji gliwickiej i jedne z największych na Górnym Śląsku Zostały wybudowane przez znakomity niemiecki zakład Carla Berschdorfa z Nysy.

Budynek miał dzwony nazywane ze względu na ich brzmienie "ozdobą Bytomia", jednak zostały one zarekwirowane przez władze hitlerowskie.


Kościół Świętej Barbary - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.