Szombierki

0

Szombierki (niem. Schomberg) – dzielnica Bytomia.

Warto zobaczyć

Bytom, Szombierki, Wyzwolenia 85
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach – parafia metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanatu Bytom-Miechowice Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Powstała w 2001.
Bytom, Szombierki, Małgorzatki 7
Kościół św. Małgorzaty w Bytomiu – neogotycki kościół znajdujący się na wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu.
Bytom, Szombierki, Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 2
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – kościół znajdujący się w Szombierkach, dzielnicy Bytomia przy ul. Modrzewskiego 2. Budynek powstał w latach 1903-1904 w stylu neoromańskim według projektu Wilhelma Wieczorka. Kościół był remontowany i przebudowywany ze względu na szkody górnicze.
Bytom, Szombierki, Orzegowska
Fazaniec – zabytkowy park w Bytomiu, rozciągający się między Szombierkami, Bobrkiem i Orzegowem, zajmujący 18,1 ha. ↑ Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków: Rejestr zabytków w Bytomiu (pol.). www.wkz.katowice.pl. .
Bytom, Szombierki, Zabrzańska
Kaplica Najświętszej Marii Panny i Świętego Józefa w Bytomiu – kaplica znajdująca się na Szombierkach, dzielnicy Bytomia, przy ul. Zabrzańskiej. Kaplica jest wolno stojąca, orientowana, jednonawowa z sygnaturką oraz w całości otynkowana i murowana z cegły.
Stary Ratusz w Szombierkach – dawna siedziba gminy Szombierki, od lat 50. dzielnicy Bytomia, znajdująca się przy ulicy Zabrzańskiej. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach.