Małopolskie - Gmachy

Strony

Kraków, Bernardyńska 3
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie – instytucja katolicka kształcąca księży dla diecezji sosnowieckiej usytuowana w Krakowie. Została powołana do istnienia przez biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego 4 czerwca 1992. Patronem Seminarium jest św.
Kraków, Basztowa 15
Gmach Feniksa – drugi budynek wzniesiony dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Feniks", mieszczący się przy ulicy Basztowej 15 w Krakowie. Dzisiaj bardziej znany jako budynek PLL LOT.
Kraków, Aleja Adama Mickiewicza 30
Akademia Górniczo-Hutnicza im.
Budynek dawnego szpitala – obiekt znajdujący się na zachodnim stoku wzgórza wawelskiego pod numerem 9.
Kraków, Gołębia 24
Collegium Novum – główny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Znajduje się przy ul. Gołębiej 24, przy Plantach. Powstał mniej więcej na miejscu Bursy Jeruzalem, która spłonęła w połowie XIX w. Jest to neogotycki gmach zbudowany w latach 1883-1887 według projektu Feliksa Księżarskiego.
Kraków, św. Anny 6
Collegium Kołłątaja (pełna nazwa Collegium Phisicum im. Hugona Kołłątaja) – budynek przy ul. św. Anny 6 w Krakowie. Budynek wzniesiono z przeznaczeniem na ówczesne zakłady nauk przyrodnicznych i matematycznych, w tym mechaniki i hydrauliki.
Budynek administracji – gmach nr 8, wchodzący w skład zabudowy Wzgórza Wawelskiego. Wybudowano go w 1946 r. na miejscu wyburzonego domu rekonwalescentów wojennych. Znajdują się tu biura Państwowych Zbiorów Sztuki, a dawniej także Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego.
Oświęcim, Rynek Główny 14
Kamienica Ślebarskich (Dom Ślebarskich) - późnoklasycystyczny budynek, przy Rynku Głównym 14 w Oświęcimiu. Jest to jednopiętrowy obiekt zbudowany na rzucie litery L, o 15-osiowej elewacji frontowej. Gmach z ozdobnym gankiem wspartym na kolumnach, wybudowany ok.
Kraków, Św. Anny 8-10
Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, znajdujący się na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie.
Kraków, Wielopole 1
Pałac Prasy w Krakowie – budynek na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej z okresu międzywojennego, w 1992 r. wpisany do rejestru zabytków.
Kraków, Al. Mickiewicza 22
Biblioteka Jagiellońska (BJ, tzw. Jagiellonka) – główna biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wraz z Biblioteką Medyczną Collegium Medicum oraz bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi tworzy system biblioteczno-informacyjny UJ.
Dom Pod Globusem w Krakowie – budynek znajdujący się w Krakowie przy ulicy Długiej 1, na rogu z ulicą Basztową.
Bochnia, Kazimierza Wielkiego 16-22
Kraków, Al. 3 Maja 1
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie – budynek przy alei 3 Maja 1, wzniesiony w latach 1934-1989. Mieści trzy wystawy stałe Muzeum Narodowego w Krakowie: Broń i Barwa w Polsce, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku.
Kraków, Szpitalna 13-15
Budynek dawnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa – zabytkowa kamienica, znajdująca się na Starym Mieście, przy ul. Szpitalnej 13-15.
Budynek dawnego Seminarium Duchownego – gmach nr 7 na wzgórzu wawelskim w Krakowie. Od północy przylega do murów fortyfikacyjnych. Mieści się pomiędzy budynkiem administracji, a Domem Katedralnym.
Kraków, Grodzka 53
Collegium Iuridicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – jeden z najstarszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdujący się przy ul. Grodzkiej 53 w Krakowie. Od południa przylega do placu św. Marii Magdaleny, od zachodu do ul. Kanoniczej.
Kraków, pl. Szczepański 5
Budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Krakowie – siedmiopiętrowy gmach, mieszczący się na terenie Starego Miasta w Krakowie, przy placu Szczepańskim 5 u wylotu ulicy Reformackiej, jedyny "wieżowiec" w obrębie plant.
Kraków, pl. Szczepański 1
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury.

Strony