Dolnośląskie - Gmachy

Strony

Pałac w Mokrzeszowie – wybudowany w 1860 r. w Mokrzeszowie.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r.
Wrocław, pl. Uniwersytecki 1
Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego - kamień węgielny położono 6 grudnia 1728 na miejscu zburzonego dużo wcześniej średniowiecznego zamku piastowskiego.
Wrocław, Modrzejewskiej 2 / Świdnicka 33
Telefon: +48 71 77 23 777
Hotel Monopol we Wrocławiu przy ul. Heleny Modrzejewskiej – zabytkowy hotel we Wrocławiu otwarty w 1892 roku.
Jelenia Góra, Aleja Wojska Polskiego 38
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - działalność, jako Teatr Dolnośląski w Jeleniej Górze, rozpoczął w 1945 roku premierą Zemsty Aleksandra Fredry.
Legnica, Chojnowska 2
Akademia Rycerska w Legnicy (niem. Kaiserliche Ritterakademie zu Liegnitz) – męska szkoła średnia w Legnicy, która istniała od 1730 do 1945 roku.
Głogów, Stanisława Kutrzeby 2
Sąd Rejonowy w Głogowie został wybudowany w latach 1908-1911 według projektu zielonogórskiego architekta powiatowego Emila Friede. Oparty na sześciu ciężkich kolumnach, których podstawy usadowiono przy samej krawędzi fosy.
Kłodzko, Floriana Szarego 4
Kamienica przy ul. Floriana Szarego 4 w Kłodzku – pochodząca z 1906 roku secesyjna kamienica.
Kłodzko, Ignacego Łukasiewicza 4
Budynek dawnego konwiktu jezuickiego w Kłodzku – barokowy dom położony przy ul. Łukasiewicza w Kłodzku, w obrębie starówki. Dawniej budynek był siedzibą internatu, dla uczniów pobliskiego kolegium jezuickiego, obecnie jest w nim ulokowane muzeum.
Wrocław, Teatralna 10
Wrocławskie Centrum SPA przy ul. Teatralnej (dawna Łaźnia MiejskaA, z łac.
Wrocław, pl. Katedralny 16
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu - muzeum założone w 1898 we Wrocławiu, jedno z najstarszych muzeów archidiecezjalnych w Polsce; gromadzi m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska.
Głogów, Piotra Skargi 25
Wrocław, Marszałka Józefa Piłsudskiego 66-68
Hotel Polonia, jeden ze znaczących obiektów hotelowych we Wrocławiu, położony przy ul. Piłsudskiego (Gartenstrasse > ul. Ogrodowej) 66-68, róg ul. Świdnickiej (Schweidnitzer Straße). Zbudowany w 1911 jako Hotel Vier Jahreszeiten (Cztery Pory Roku).
Nowa Ruda, Niepodległości 1
Telefon: +48 74 872 22 60
Poczta w Nowej Rudzie – budynek ze schodami od ul. Niepodległości wzniesiono w 1910 r. w stylu neoklasycystycznym. Jest to przykład dobrej architektury, na owe czasy nowoczesnej. Do niedawna znajdowała się w nim również noworudzka siedziba Telekomunikacji Polskiej SA.
Pałac Książąt Legnicko-Brzeskich we Wrocławiu - dawny pałac miejski, znajdujący się we Wrocławiu, przy ulicy Szewskiej 49. Obecnie siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Strony