Pomorskie - Gmachy

Strony

Lębork, Przyzamcze 2
Zamek krzyżacki w Lęborku – zamek pokrzyżacki znajdujący się w Lęborku, w województwie pomorskim. Mieści się nad rzeką Łebą.
Słupsk, Ignacego Łukasiewicza 3
Poczta w Słupsku – zabytkowy, neogotycki budynek poczty w Słupsku, znajdujący się u zbiegu ulic Łukasiewicza i Mikołajskiej. Budynek poczty głównej wybudowano w 1879 roku.
Gdańsk, Wały Jagiellońskie 1
Nowy Ratusz w Gdańsku – neorenesansowy reprezentacyjny pałacyk wzniesiony w latach 1898–1901 przy ówczesnej ulicy Elizabethwall (obecnie Wały Jagiellońskie 1), obecnie siedziba Rady Miasta Gdańska, pełniąca również funkcję reprezentacyjną – udzielane są tu śluby.
Sopot, Powstańców Warszawy 12-14
Grand Hotel – pięciogwiazdkowy hotel w Sopocie, obecna nazwa "Sofitel Grand Sopot".
Gdańsk, Długi Targ 44
Dwór Artusa (niem. Artushof) – gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Gdańsk, Długi Targ 43
Nowy Dom Ławy (Sień Gdańska) – zabytkowy budynek dawnego sądu w Gdańsku. Mieści się przy Długim Targu.
Lębork, Bohaterów Westerplatte 11
Neogotycki bydynek poczty w Lęborku został zbudowany w 1905 roku na przeciwko nowego ratusza miejskiego. We wschodniej fasadzie gmachu, znajduje sie wielokątna wieżyczka z klatką schodową, zwieńczona stożkowym chełmem.
Gdynia, Morska 83
Gmach główny Akademii Morskiej w Gdyni – zabytkowy budynek w Gdyni. Mieści się w dzielnicy Grabówek przy ul. Morskiej 83.
Gdańsk, Dyrekcyjna 2-4
Dyrekcja Kolei w Gdańsku – terytorialny organ zarządzania koleją, z siedzibą w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu przy ul. Dyrekcyjnej 2-4 w Gdańsku.
Gdynia, 10 Lutego 24
Budynek biurowy ZUS w Gdyni, potocznie nazywany budynkiem PLO – zabytkowy obiekt, mieszczący się w Śródmieściu Gdyni przy ul. 10 Lutego 24, róg 3 Maja, naprzeciwko Zespołu mieszkaniowego BGK.
Tczew, Jarosława Dąbrowskiego 7/8
Gdańsk, Targ Węglowy 27
Dwór Bractwa św. Jerzego – budynek w Gdańsku przy Targu Węglowym 27, wybudowany w latach 1487–1494 przez Jana Glothaua jako siedziba konfraterni patrycjatu Głównego Miasta Gdańska.
Biblioteka Gdańska PAN – biblioteka w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu zbudowanym w latach 1902-1904.
Słupsk, Szarych Szeregów 14
Starostwo Powiatowe w Słupsku – urząd i budynek starostwa powiatowego. Niniejszy artykuł opisuje jedynie historię losów samej budowli, wspomina o jej budowniczych i pierwszych administratorach.
Gdańsk, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku – urząd Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1920-1939.
Tczew, Szkoły Morskiej 1
Szkoła Morska w Tczewie – pierwsza wyższa uczelnia morska w Polsce, utworzona w Tczewie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Kwidzyn, Braterstwa Narodów 50
Dom Dobroczynności (niem. Spend- und Waisenhaus) – zabytkowy budynek w Gdańsku. Mieści się na Starym Mieście przy ul. Sierocej.
Gdynia, Jana z Kolna 25
Dom Marynarza Szwedzkiego – zabytkowy budynek w Gdyni. Mieści się w Śródmieściu przy ul. Jana z Kolna 25. Został oddany do użytku w 1936 roku. Od 1987 widnieje w rejestrze zabytków. Obecnie w budynku mieści się konsulat Szwecji.

Strony