Wielkopolskie - Gmachy

Strony

Pleszew, Malinie, Malińska 21
Piła, Browarna 7
Konsulat RP w Pile (Polnisches Konsulat in Schneidemühl) – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Schneidemühl.
Poznań, Garbary 24
Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu (Ad sanctam Mariam Magdalenam, nazywane też Marynką) – najstarsza poznańska szkoła ponadgimnazjalna, zlokalizowana przy ul. Garbary 24. Przez wielu historyków (np. Z. Boras) uważana za najstarszą świecką szkołę polską działającą do dziś.
Poznań, Ratajczaka 38/40
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu - główna biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako jedna z 17 w kraju otrzymuje egzemplarz obowiązkowy.
Poznań, Aleja Niepodległości 26
Dom Studencki Hanka – zabytkowy dom studencki należący do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowany w Poznaniu przy Alei Niepodległości 26. Obiekt charakteryzuje się klasycznymi formami architektonicznymi.
Grodzisk Wielkopolski, Żwirki i Wigury 3
Gmach Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim - eklektyczny budynek sądowy zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim przy ulicy Żwirki i Wigury 3.
Poznań, Wojska Polskiego 52
Telefon: +48 61 848 75 75
Kolegium Rungego w Poznaniu – jeden z budynków Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany na narożniku ulic Wojska Polskiego 52 i ulicy Wincentego Witosa (Trasa Niestachowska) na Sołaczu.
Poznań, Jana Lubrańskiego 1
Akademia Lubrańskiego (łac. Collegium Lubranscianum) – polskie kolegium działające w Poznaniu w latach 1519–1780, założone przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego.
Collegium Maius w Poznaniu - gmach wzniesiony na działce pomiędzy ulicami: Fredry (dawniej ul. Berlińska), Al.
Poznań, Wieniawskiego 1
Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - neorenesansowy budynek wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua wraz z przylegajacym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej.
Dom Rzemiosła, kamienica eklektyczna wybudowany w stylu "kostiumu francuskiego" w 1891 roku przez Abrahama Herzfelda (1838-1907), miejscowego kupca, żydowskiego pochodzenia. Pierwotnie mieścił się w nim skład żelaza należący do właściciela.
Poznań, Plac Wolności 9
Bank Włościański w Poznaniu – neobarokowy, zabytkowy budynek bankowy z 1912 zaprojektowany przez Stefana Cybichowskiego i Czesława Leitgebera dla założonego w 1872 Banku Włościańskiego. Znajduje się w Poznaniu przy Placu Wolności 9.
Kalisz, Grodzka 1
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu – najstarsze liceum ogólnokształcące w Kaliszu założone w 1773 przez Komisję Edukacji Narodowej jako Szkoła Wojewódzka Podwydziałowa KEN. Szkoła jest jedną z najstarszych szkół średnich w województwie wielkopolskim i w Polsce.
Poznań, pl. Wolnośći 19
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – biblioteka miejska miasta Poznania, zbudowana w latach 1822–1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.
Poznań, Święty Marcin 87
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu - państwowa szkoła wyższa artystyczna powstała w 1920 roku. Ulokowana jest przy ul. Święty Marcin 87 w dawnym Domu Ewangelickim - Evangelisches Vereinhaus, zaprojektowanym w latach 1907-1908 przez architekta Johannesa z Charlottenburga.
Poznań, Niezłomnych 1
Dom Żołnierza w Poznaniu (dokładnie: Dom Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego) – modernistyczny gmach, położony w Poznaniu przy ul. Niezłomnych 1.
Poznań, Plac Kolegiacki 17
Kolegium jezuickie w Poznaniu – zespół poklasztorny zlokalizowany w Poznaniu, przy placu Kolegiackim, obecnie siedziba Urzędu Miasta Poznania. W przeszłości jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni Rzeczypospolitej Obojga Narodów, protoplastka UAM.
Poznań, Różana 1/3
Telefon: 618330320
Szkoła przy ul. Różanej (Zespół Szkół nr 5) – zabytkowy budynek szkolny, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Różanej 1/3, w północnej części Wildy.
Poznań, Paderewskiego 8
Hotel Bazar – prestiżowy hotel w Poznaniu; od 1987 w odbudowie.
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zwany też Operą Poznańską – teatr w Poznaniu przy ul. Fredry 9 (Dzielnica Cesarska).

Strony