Wielkopolskie - Pałace

Strony

Zamek w Gołuchowie – pierwotna, wczesnorenesansowa murowana budowla o charakterze obronnym, kilkukondygnacyjna, na planie prostokąta, z basztami w każdym z narożników, która została wzniesiona w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego (starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego) w Goł
Poznań, Stare Miasto, Święty Marcin 84
Zamek Cesarski w Poznaniu (niem. Königliches Residenzschloß) – najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Zamek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II.
Pałac w Śmiełowie mieszczący Muzeum im Adama Mickiewicza – zabytkowy pałac zbudowany w roku 1797 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Dobrzycy i pałacu w Lubostroniu, Stanisława Zawadzkiego dla Andrzeja Gorzeńskiego.
Pałac w Rogalinie - zabytkowy pałac we wsi Rogalin w województwie wielkopolskim.
Pałac w Błociszewie to XIX-wieczny pałac znajdujący się we wsi Błociszewo, w województwie wielkopolskim.
Pałac w Chorzeminie - zabytkowy pałac we wsi Chorzemin w województwie wielkopolskim. Wybudowany został w roku 1910 dla rodziny Daumów, właścicieli majątku Chorzemin i dóbr kiełpińskich. Łączy w sobie elementy stylów neogotyckiego i secesyjnego. Obok pałacu znajduje się park.
Śliwniki, Niemojowskich 2b
Pałac Niemojowskich - pałac rodziny Niemojowskich znajdujący się we wsi Śliwniki w powiecie ostrowskim wzniesiony w latach 1848-1850 dla Jana Nepomucena Niemojowskiego , zapewne według projektu Karola Würtemberga.
Rydzyna, Plac Zamkowy 1
Zamek w Rydzynie – pierwotny gotycki zamek Rydzyńskich z XV w., zbudowany na sztucznej wyspie przetrwał niecałe dwa stulecia.
Pałac w Gaju Małym - zabytkowy pałac we wsi Gaj Mały w województwie wielkopolskim.
Zamek w Osiecznej – znajduje się w parku nad brzegiem Jeziora Łoniewskiego, swój obecny charakter zawdzięcza przebudowie z lat 1890-1908, przeprowadzonej przez berlińskie biuro architektoniczne Reimer-Koerte. Sprzed tej przebudowy pochodzi część murów i niektóre elementy dekoracyjne elewacji.
Pałac w Pawłowicach – dawna rezydencja szlachecka wybudowana pod koniec XVIII w. w stylu klasycyzującego baroku w Pawłowicach koło Leszna, jej fundatorem był pisarz wielki koronny Maksymilian Mielżyński (1738-1799).
Lewków, Kwiatkowska 6c
Pałac Lipskich w Lewkowie – pałac położony w zespole pałacowo-parkowym w Lewkowie, wzniesiony w latach 1786–1791 według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera dla sędziego kaliskiego Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei Lipskiej z Objezierskich; klasycystyczny, jeden z pierwszych pałaców klasycystycz
Miłosław, Poznańska 1a
Pałac w Miłosławiu - zabytkowy pałac w Miłosławiu, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim. Zlokalizowany jest w południowej części miasta.
Pałac w Kotowie – zabytkowy pałac eklektyczny z lat 1850–54 we wsi Kotowo w województwie wielkopolskim. Łączy w sobie angielskie formy neogotyckie tzw. stylu Tudorów z elementami secesji. Około 1910 r. został przebudowywany z istniejącego tu wcześniej dworu dla Konstancji Mielżyńskiej.
Dwór w Winnej Górze – zabytkowy dwór we wsi Winna Góra, w powiecie średzkim, w województwie wielkopolskim.
Pałac w Będlewie to XIX-wieczny pałac znajdujący się we wsi Będlewo, w województwie wielkopolskim.
Kórnik, Zamkowa 5
Zamek w Kórniku – zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku.
Pałac Radolińskich w Jarocinie – wzniesiony w formach neogotyku angielskiego w latach 1847-1853 przez architekta Fryderyka Augusta Stülera. Rozbudowany o skrzydła boczne w latach 1911-1912 według projektu Frietschego. Do roku 1945 był siedzibą zniemczonej gałęzi rodu - książąt von Radolin.
Pałac w Wąsowie - klasycystyczny pałac z elementami barokowymi wybudowany w latach 1780 - 1786 dla Sylwestra Sczanieckiego.
Pałac w Gułtowach - zabytkowy pałac we wsi Gułtowy w województwie wielkopolskim. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo wielkopolska (pol.). 31 marca 2014.

Strony