Podlaskie - Pałace

Strony

Białystok, Centrum, Adama Mickiewicza 2/2b
Pałac Branickich – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Początki pałacu sięgają XVI wieku.
Białystok, Dojlidy, Dojlidy Fabryczne 26
Pałac Krusensternów, później Rüdigerów i Lubomirskich – zbudowany przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. w stylu neoklasycystycznym.
Białystok, Dojlidy, Dojlidy Fabryczne 23
Pałac Hasbacha – rezydencja białostockiego fabrykanta Ervina Hasbacha, właściciela pobliskiej tkalni, przebranżowionej po I wojnie światowej na fabrykę dykty. Pałacyk znajduje się w dzielnicy Dojlidy, przy skrzyżowaniu ulic; ks. Stanisława Suchowolca, Dojlidy Fabryczne i Myśliwskiej.
Pałac Branickich w Choroszczy – zabytkowy pałac Branickich powstały w latach 1745-1764 dla magnata Jana Klemensa Branickiego na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami oraz 25-hektarowym parkiem. Pałac był uzupełnieniem głównej rezydencji hetmana Branickiego mieszczącej się w Białymstoku.
Pałac Ossolińskich w Rudce – pałac w stylu neobarokowym, mieszący się w Rudce (powiat bielski, województwo podlaskie).
Supraśl, Plac Tadeusza Kościuszki 1
Secesyjny pałac, siedziba fabrykanckiej rodziny Buchholtzów, zbudowany w latach 1892-1903. Przy pałacu znajduje się park utworzony na początku XX wieku, stanowiący jedyny przykład secesyjnego ogrodu w województwie podlaskim.
Białystok, Centrum, Jana Kilińskiego 6
Pałacyk gościnny Branickich – pałac zbudowany w połowie XVIII wieku (ok. roku 1771) w stylu barokowym, prawdopodobnie według projektu Jana Zygmunta Deybela. Znajduje się przy ul. Kilińskiego 6 w centrum miasta.
Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególni z zakresu rzemiosła użytkowego.
Pałac Nowika – rezydencja białostockiego fabrykanta Chanona-Hersza Nowika, znajdująca się przy ulicy Lipowej 35. Wybudowana została ona w latach 1910-1912. Jest to eklektyczny pałac z charakterystyczną rotundą w narożniku. Wewnątrz zachowana oryginalna, secesyjna polichromia.
Pałac Tryllingów – zabytkowy pałac w Białymstoku, zbudowany w latach 1898-1899. Należał do Heleny Trylling, żony żydowskiego fabrykanta Chaima Tryllinga, który zmarł przed oddaniem budynku do użytku. Został sprzedany przez syna Tryllingów, Anatola, przed wybuchem II wojny światowej.
Sejny, Piłsudskiego 28
Łomża, Dworna 20 / Sadowa 3
Pałac Biskupi – pałac biskupów łomżyńskich wybudowany w 1925 roku z inicjatywy biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym, wybudowany według projektu architekta Zdzisława Świątkowskiego. Budynek znajduje się na południe od Katedry św.
Augustów, 29 Listopada 5
Budynek Zarządu Wodnego w Augustowie − zabytkowy budynek w Augustowie. Eklektyczny pałacyk powstał ok. 1903 r. jako siedziba kierownictwa wiślano-niemeńskiej drogi wodnej i mieszkanie jej głównego inżyniera, Michała Straszkiewicza.

Strony