Białystok - Pałace

Białystok, Centrum, Adama Mickiewicza 2/2b
Pałac Branickich – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Początki pałacu sięgają XVI wieku.
Białystok, Dojlidy, Dojlidy Fabryczne 26
Pałac Krusensternów, później Rüdigerów i Lubomirskich – zbudowany przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. w stylu neoklasycystycznym.
Białystok, Dojlidy, Dojlidy Fabryczne 23
Pałac Hasbacha – rezydencja białostockiego fabrykanta Ervina Hasbacha, właściciela pobliskiej tkalni, przebranżowionej po I wojnie światowej na fabrykę dykty. Pałacyk znajduje się w dzielnicy Dojlidy, przy skrzyżowaniu ulic; ks. Stanisława Suchowolca, Dojlidy Fabryczne i Myśliwskiej.
Białystok, Centrum, Jana Kilińskiego 6
Pałacyk gościnny Branickich – pałac zbudowany w połowie XVIII wieku (ok. roku 1771) w stylu barokowym, prawdopodobnie według projektu Jana Zygmunta Deybela. Znajduje się przy ul. Kilińskiego 6 w centrum miasta.
Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególni z zakresu rzemiosła użytkowego.
Pałac Nowika – rezydencja białostockiego fabrykanta Chanona-Hersza Nowika, znajdująca się przy ulicy Lipowej 35. Wybudowana została ona w latach 1910-1912. Jest to eklektyczny pałac z charakterystyczną rotundą w narożniku. Wewnątrz zachowana oryginalna, secesyjna polichromia.
Pałac Tryllingów – zabytkowy pałac w Białymstoku, zbudowany w latach 1898-1899. Należał do Heleny Trylling, żony żydowskiego fabrykanta Chaima Tryllinga, który zmarł przed oddaniem budynku do użytku. Został sprzedany przez syna Tryllingów, Anatola, przed wybuchem II wojny światowej.