Śląskie - Pałace

Strony

Pszczyna, Brama Wybrańców 1
Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie (niem. Pless) na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich.
Nowy Zamek w Żywcu – klasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, był kilkakrotnie przebudowywany. W latach 1893–1895 powstało nowe skrzydło pokryte szklanym dachem, w którym urządzono sypialnie i pokoje gościnne.
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim to neogotycki, piętrowy pałac z końca XIX wieku, zbudowany na planie prostokąta z trzema ryzalitami od frontu i wyniosłą wieżą w północno-wschodnim narożniku.
Bytom, Miechowice, Księdza Jana Dzierżonia
Pałac Domesów lub Pałac Wincklerów to ruiny położonego w Bytomiu-Miechowicach neogotyckiego pałacu, zbudowanego w latach 1812-1817 przez rodzinę Domesów, znacznie przebudowanego przez następnych właścicieli - Wincklerów.
Zespół pałacowo-parkowy w Brynku – zespół zabytkowej architektury z XIX i początku XX wieku znajdujący się na obszarze 40 ha parku krajobrazowego. Powstały na bazie pałacu wraz z ogrodem botanicznym, kaplicą i zabudową gospodarczą.
Pałac w Siemianowicach Śląskich , Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich (nazywany również Pałacem Mieroszewskich w Siemianowicach Śląskich ) – klasycystyczny pałac znajdujący się w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Chopina.
Nowy Pałac Schöna w Sosnowcu – jedna z dwóch rezydencji rodu Schönów.
Będzin, Gzichów, Generała Karola Świerczewskiego 15
Pałac Mieroszewskich (nazywany również Pałacem Gzichowskim) to barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich położony w Gzichowie, dzielnicy Będzina przy ulicy Świerczewskiego 15.
Pałac Wilhelma – jeden z dwóch pałaców wchodzących w skład zespołu pałacowego w Sosnowcu – Środuli, obok Pałacu Schöna.
Pałac w Koszęcinie - zespół pałacowy w stylu klasycystycznym położony w centrum miejscowości Koszęcin w powiecie lublinieckim. Obecna siedziba Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Pałac w Czerwięcicach – neorenesansowy pałac z 1892 r., znajdujący się w Czerwięcicach w powiecie raciborskim, w województwie śląskim.
Zespół pałacowo-parkowy w Krowiarkach – pałac otoczony parkiem znajdujący się w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Pietrowice Wielkie, we wsi Krowiarki. Był dawną siedzibą rodów Strachwitz, Gaschin i Donnersmarck.
Katowice, Henryka Jordana 39
Rezydencja biskupów katowickich znajdująca się na rogu ul. Francuskiej i ul. Powstańców w Katowicach przed 1932 r. w połowie należała do fundacji chorzowskiej, druga część do gwarectwa rudzkiego, które dzierżawiło dla kopalni "Eminencja" chorzowskie pole węglowe. W tym domu przed 1932 r.
Tarnowskie Góry, Powstańców Warszawskich 83
Pałac w Rybnej (nazywany również pałacem Warkoczów) – pałac znajdujący się w Rybnej, dzielnicy Tarnowskich Gór.
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema znajdujący się w miejscowości Kochcice w powiecie lublinieckim w województwie śląskim.
Tworków, Parkowa 1
Telefon: +4832 419 62 18
Pałac w Tworkowie (niem. Schloss Tworkau) – ruiny pałacu w miejscowości Tworków, w powiecie raciborskim.
Chałupki, Bogumińska 30
Telefon: +4832 419 69 44
Pałac w Chałupkach (Zamek Bogumiński) – barokowy budynek, położony jest 300 metrów od mostu granicznego na Odrze, na którym do grudnia 2007 znajdowało się przejście graniczne. Obecnie znajduje się w nim hotel, restauracja i dom przyjęć.
Pałac w Krzyżanowicach – neogotycki pałac znajdujący się w Krzyżanowicach w województwie śląskim. Jest wpisany do rejestru zabytków pod nr 1043/65 z 2.06.1969.

Strony