Powiat tarnogórski - Pałace

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim to neogotycki, piętrowy pałac z końca XIX wieku, zbudowany na planie prostokąta z trzema ryzalitami od frontu i wyniosłą wieżą w północno-wschodnim narożniku.
Zespół pałacowo-parkowy w Brynku – zespół zabytkowej architektury z XIX i początku XX wieku znajdujący się na obszarze 40 ha parku krajobrazowego. Powstały na bazie pałacu wraz z ogrodem botanicznym, kaplicą i zabudową gospodarczą.
Tarnowskie Góry, Powstańców Warszawskich 83
Pałac w Rybnej (nazywany również pałacem Warkoczów) – pałac znajdujący się w Rybnej, dzielnicy Tarnowskich Gór.
Pałac w Świerklańcu - w 1876 roku niedaleko starego zamku Guido Henckel von Donnersmarck wybudował jako prezent dla swojej żony Blanki de Paiva – nową rezydencję w stylu Ludwika XIII zwaną popularnie "Małym Wersalem". Pałac zaprojektował Hector Lefuel (nadworny budowniczy Napoleona III).
Łubie, Pyskowicka 34
Pałac w Łubiu − klasycystyczny pałac w Łubiu, wybudowany przez rodzinę Baildonów w połowie XIX w. Obecnie dom opieki społecznej.
Szałsza, Ziemięcicka 40
Pałac w Szałszy – neogotycki pałac w Szałszy (na północ od Gliwic) wybudowany w 1877 r. przez rodzinę von Groeling.
Miedary, Kopanina, Zamkowa 7
Pałac w Kopaninie – neobarokowy pałac w Kopaninie (przysiółek do osady Miedary). Wybudowany w 1889 r. przez rodzinę baronów von Fürstenberg. Reprezentuje neobarok francuski. Obecnie dom opieki społecznej dla dzieci.
Pałac w Kamieńcu – pałac we wsi sołeckiej Kamieniec, położonej w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice. Usytuowany jest na tarasowym wzniesieniu po prawej stronie rzeki Dramy.
Pałac w Karłuszowcu – zabytkowy obiekt w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Śródmieście. Teren ograniczony ulicą Legionów, ulicą Ogrodową i ulicą Karłuszowiec.
Kalety, Zielona, 30-lecia 99
Pałac w Kaletach-Zielonej – wybudowany w XIX w., w miejscowości Kalety, w dzielnicy Zielona.
Wieszowa, Robotnicza 7
Pałac w Wieszowie – pałac znajdujący się w miejscowości Wieszowa, wybudowany w XVII wieku.
Pałac Kawalera (także Dom Kawalera, niem. Kavaliershaus) znajduje się w Świerklańcu przy ulicy Parkowej 30. Wybudowany został w latach 1903-1906 w stylu francuskiego neobaroku.
Zamek w Zbrosławicach – wybudowany w XVI w., w miejscowości Zbrosławice.
Wilkowice, Księżoleśna 1
Pałac w Wilkowicach – wybudowany w XVIII w., w miejscowości Wilkowice.