Pszczyna

0

Pszczyna (niem. Pleß, cze. Pštína) - miasto powiatowe w woj. śląskim, położone nad rzeką Pszczynką (lewy dopływ Wisły).

Warto zobaczyć

Pszczyna, Brama Wybrańców 1
Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie (niem. Pless) na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich.
Pszczyna, Plac Księdza Prałata Józefa Kuczery 2
Kościół Wszystkich Świętych w Pszczynie − to rzymskokatolicka świątynia, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1326 roku.
Kościół ewangelicki w Pszczynie – kościół parafialny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie.
Cmentarz św. Jadwigi Śląskiej– stary (pierwszy?) cmentarz katolicki w Pszczynie, założony w średniowieczu w otoczeniu dawnego kościoła filialnego pw. św. Jadwigi Śląskiej. Obecnie w dalszym ciągu odbywają się na nim pochówki.
Cmentarz żydowski w Pszczynie – kirkut znajdujący się w Pszczynie, w głębi działki przy ulicy Katowickiej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,6 ha, znajduje się na nim około 400 nagrobków.
Pszczyna, Parkowa
Telefon: 604-508-718
Zagroda Wsi Pszczyńskiej – skansen w Pszczynie, grupujący zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Został utworzony w 1975 roku na powierzchni ok. 2 ha na terenie Parku Kolejowego (dziś zwanego Dworcowym). W skład ekspozycji wchodzą: szopa na siano z Frydku (kasa),
Pszczyna, Żorska 5
Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie – hodowla żubrów, udostępniana zwiedzającym. Położona jest w Pszczynie, na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej "Park Zwierzyniec". W jej skład wchodzą dwie zagrody o łącznej powierzchni ok. 10 ha wraz z infrastrukturą, m.in.