Pałac w Tworkowie

0

Pałac w Tworkowie (niem. Schloss Tworkau) – ruiny pałacu w miejscowości Tworków, w powiecie raciborskim.

W miejscu dzisiejszego pałacu miała znajdować się średniowieczna warownia wzniesiona w stylu gotyckim. W 1557 dobra tworkowskie nabył sędzia ziemski Kasper Wiskota von Wodnik. W 1567 rozpoczął budowę pałacu, jako swojej rodowej siedziby. Powstała trójskrzydłowa budowla, wzniesiona na planie zbliżonym do podkowy. Część środkowa pałacu (północna) posiadała wybrzuszenie w kierunku południowym z dwoma skrzydłami po bokach, które otaczały dziedziniec.

Po kilku latach Kasper von Wodnik zmarł, a dobra i pałac przejęła rodzina Bess, a następnie Charwat. W 1621 kolejnym właścicielem została rodzina Lassota. W czasie wojny trzydziestoletniej w pałacu mieściła się kwatera wojskowa. W drugiej połowie XVII wieku, kiedy Tworków należał do rodu von Reistwitz, dokonano przebudowy pałacu. W 1752 rodzina Eichendorff założyli park w stylu angielskim.

W 1841 do Tworkowa wprowadzili się ostatni, jak się miało okazać, mieszkańcy pałacu - rodzina von Saurma-Jeltsch. W latach 1872-1874 przeprowadzili gruntowaną przebudowę kompleksu w stylu neorenesansowym; pracami kierował Carl Heydenreich. Najbardziej widocznym nowym elementem był czworoboczna wieża, dobudowana do skrzydła zachodniego. Dziedziniec otoczono arkadami.

W styczniu 1931 w pałacu wybuchł pożar (podejrzewano podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania) - ogień strawił niemal cały budynek wraz z wieżą i nigdy go nie odbudowano. W 1945 podczas działań wojennych pałac spłonął po raz drugi.

Obecnie w najlepszym stanie zachowała się wieża (na jej ścianie widać datę 1872 z informacją o budowie oraz herb rodziny von Saurma-Jeltsch) oraz korpusy skrzydeł. Ruiny są własnością gminy Krzyżanowice; ogrodzone je i prowadzone są w nich prace zabezpieczające.

Pałac w Tworkowie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.