Podlaskie - Rozrywka

Strony

Białystok, Centrum, Adama Mickiewicza 2/2b
Pałac Branickich – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Początki pałacu sięgają XVI wieku.
Sejny, Plac świętej Agaty 1
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach – kościół podominikański w Sejnach. Kościół pełni funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium i kolegiaty. Nosi godność bazyliki mniejszej. Stanowi wschodnią część dawnego kompleksu klasztornego dominikanów.
Ratusz w Bielsku Podlaskim – budynek został wzniesiony w latach 1776-1780 w stylu późnobarokowym według projektu Jana Sękowskiego, nadwornego architekta Branickich. W ciągu wieków był trzykrotnie przebudowywany, w pierwszej połowie XIX wieku, przed rokiem 1920 i w 1942.
Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególni z zakresu rzemiosła użytkowego.
Wasilków, Nadawki 21c
Białostockie Muzeum Wsi – muzeum typu skansenowskiego, gromadzące zabytki architektury drewnianej i zbiory etnograficzne z regionu białostockiego, łomżyńskiego i z Suwalszczyzny. Oddział Muzeum Podlaskiego. Położone przy północnych granicach Białegostoku, we wsi Osowicze w gm.
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce – druga w Szreniawie. Liczące ponad 27 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych.
Nowogród, Zamkowa 25
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika – został założony 19 czerwca 1927 roku przez Adama Chętnika jako Muzeum Kurpiowskie. Jest drugim najstarszym muzeum budownictwa ludowego w Polsce.
Tykocin, Kozia 2
Mała Synagoga w Tykocinie, zwana również Domem Talmudycznym – synagoga znajdująca się w Tykocinie przy ulicy Koziej 2, w sąsiedztwie Małego Rynku i Wielkiej Synagogi.
Tykocin, Kozia 2
Wielka Synagoga w Tykocinie – synagoga znajdująca się w Tykocinie przy ulicy Koziej 2, w sąsiedztwie Małego Rynku. Jest obecnie drugą co do wielkości i jedna z najstarszych synagog w Polsce.
Muzeum Kultury Materialnej "Baćkauszczyna" – muzeum regionalne o charakterze etnograficzno-historycznym założone w 2009 w Rybołach z inicjatywy ks. Grzegorza Sosny, proboszcza miejscowej parafii prawosławnej.
Białystok, Świętojańska 17
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – muzeum biograficzne Alfonsa Karnego, znajdujące się w zabytkowej drewnianej willi gen. von Driesena.
Łomża, Plac Niepodległości 14
Teatr Lalki i Aktora w Łomży działalność artystyczną rozpoczął w 1987 r. z inicjatywy Henryka Gały. Od tego czasu zrealizował 59 premier.
Augustów, 29 Listopada 5a
Budynek Zarządu Portu w Augustowie − zabytkowy budynek w Augustowie.
Łomża, Dworna 22c
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży to muzeum powstałe 14 marca 1948 z inicjatywy polskiego etnografa Adama Chętnika. Obecnym dyrektorem placówki jest Jerzy Jastrzębski.
Choroszcz
Telefon: 0048857191233
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku.
Supraśl, Klasztorna 1
Muzeum Ikon w Supraślu – oddział Muzeum Podlaskiego, utworzony na terenie prawosławnego monasteru w Supraślu, który ma ponad pięćsetletnią tradycję. W zbiorach Muzeum Podlaskiego jest ok. 1,2 tys. ikon.
Białystok, Rynek Kościuszki 10
Telefon: +48857421440
Muzeum Podlaskie w Białymstoku – największa placówka muzealna województwa podlaskiego.
Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie – muzeum z siedzibą w Augustowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Augustowskich Placówek Kultury.
Muzeum Ziemi Sokólskiej – znajduje się w centrum miasta Sokółki w budynku historycznym wybudowanym przez podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza w 1770 r.

Strony