Wielkopolskie - Muzea

Strony

Poznań, Stare Miasto, Święty Marcin 84
Zamek Cesarski w Poznaniu (niem. Königliches Residenzschloß) – najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Zamek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II.
Zamek w Gołuchowie – pierwotna, wczesnorenesansowa murowana budowla o charakterze obronnym, kilkukondygnacyjna, na planie prostokąta, z basztami w każdym z narożników, która została wzniesiona w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego (starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego) w Goł
Pałac w Śmiełowie mieszczący Muzeum im Adama Mickiewicza – zabytkowy pałac zbudowany w roku 1797 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Dobrzycy i pałacu w Lubostroniu, Stanisława Zawadzkiego dla Andrzeja Gorzeńskiego.
Lewków, Kwiatkowska 6c
Pałac Lipskich w Lewkowie – pałac położony w zespole pałacowo-parkowym w Lewkowie, wzniesiony w latach 1786–1791 według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera dla sędziego kaliskiego Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei Lipskiej z Objezierskich; klasycystyczny, jeden z pierwszych pałaców klasycystycz
Poznań, Stary Rynek 1
Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.
Kórnik, Zamkowa 5
Zamek w Kórniku – zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku.
Zamek w Gosławicach – zamek położony nad Jeziorem Gosławskim, zbudowany w latach 1418-1426 z inicjatywy biskupa Andrzeja Łaskarza wraz z gotyckim kościołem. Kompleks zamkowy składał się z dwóch budynków mieszkalnych, połączonych murem.
Dobrzyca, Pleszewska 5a
Telefon: 62 7413039
Pałac w Dobrzycy – klasycystyczny pałac położony w południowo-wschodniej części Dobrzycy. Mieści się w malowniczym parku krajobrazowym utrzymanym w stylu angielskim.
Poznań, Taborowa 22
Muzeum Policji – muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Taborowej 22 na Grunwaldzie.
Szamotuły, Wroniecka 30
Zamek w Szamotułach – znajduje się w Szamotułach w województwie wielkopolskim. Założenie obejmuje odbudowany zamek wraz z Basztą Halszki i budynkami pomocniczymi (oficyny i bażanciarnia), położonymi w zabytkowym parku. Zachowały się także fundamenty gotyckich baszt z pocz. XVI w.
Sieraków, Stadnina 3a
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie – Powiatowa Instytuacja Kultury , mieszcząca się w odbudowanym południowym skrzydle dawnego zamku w Sierakowie, którego początki sięgają końca XVI wieku. Muzeum działa od 1995 r.
Piła, Browarna 7
Konsulat RP w Pile (Polnisches Konsulat in Schneidemühl) – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Schneidemühl.
Poznań, Zakręt 12
Izba Pamięci Jerzego Pertka – muzeum biograficzne poświęcone maryniście - Jerzemu Pertkowi, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Zakręt 12 na Grunwaldzie.
Mauzoleum Bierbaumów - mauzoleum pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie, zbudowane najprawdopodobniej w 1860 roku, według projektu Martina Gropiusa, w kształcie wieży w stylu neogotyckim z czerwonej cegły i wstawkami ze sztucznego kamienia, usytuowane na piaszczystym wzgórzu na wysokości 118 m n
Gniezno, Kolegiaty 2
Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie – muzeum erygowane przez ówczesnego biskupa gnieźnieńskiego Józefa Glempa w 1989 i otwarte 22 maja 1991, obejmujący swoją opieką zbiory w skarbcu archikatedry gnieźnieńskiej, mieszczące się w zaadoptowanym budynku znajdującym się tuż przy katedrze, przy ul.
Poznań, Aleje Karola Marcinkowskiego 9
Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.
Złotów, Wojska Polskiego 2a
Muzeum gromadzące zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz inne dokumentujące dzieje Ziemi Złotowskiej. Siedzibą Muzeum jest zabytkowa, szachulcowa, osiemnastowieczna kamienica mieszczańska przy ul. Wojska Polskiego. W roku 2012 będzie obchodziło 50-lecie istnienia.
Wolsztyn, Doktora Kocha 12
Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie jest jedną z trzech placówek istniejącego od 1976 r. Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Założono je w 1996 r. na parterze budynku zbudowanego w latach 1842-46, który początkowo pełnił rolę szpitala dla ubogich.
Poznań, Stary Rynek 3
Odwach w Poznaniu – budynek odwachu na Starym Rynku w Poznaniu powstał w XVIII w. Pierwszy drewniany budynek zastąpiono nowym, zbudowanym w latach 1783-1787 według projektu warszawskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera, w stylu klasycystycznym.

Strony