Powiat poznański - Muzea

Kórnik, Zamkowa 5
Zamek w Kórniku – zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku.
Mauzoleum Bierbaumów - mauzoleum pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie, zbudowane najprawdopodobniej w 1860 roku, według projektu Martina Gropiusa, w kształcie wieży w stylu neogotyckim z czerwonej cegły i wstawkami ze sztucznego kamienia, usytuowane na piaszczystym wzgórzu na wysokości 118 m n
Szreniawa, Dworcowa 5
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie – wielooddziałowe muzeum, powstałe w 1964. Status muzeum narodowego uzyskało w 1975. Jest jedynym tej rangi muzeum rolnictwa w Polsce i jednym z nielicznych i największych w Europie.
Mosina, Niezłomnych 1
Synagoga w Mosinie – synagoga znajdująca się w Mosinie przy ulicy Niezłomnych 1.
Puszczykowo, Juliusza Słowackiego 1
Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – muzeum poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera, zlokalizowane w podpoznańskim Puszczykowie, przy ulicy Słowackiego 1.
Swarzędz, Poznańska 35
Skansen Pszczelarski w Swarzędzu (właściwie Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu) – placówka muzealna prezentująca zbiory dotyczące bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa, oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego – muzeum przyrodnicze zlokalizowane w Jeziorach. Gromadzi zbiory związane z Wielkopolskim Parkiem Narodowym.
Uzarzewo, Akacjowa 12
Telefon: 618181211
Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie - muzeum przyrodnicze zlokalizowane w Uzarzewie. Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego ze Szreniawy.
Muzeum Regionalne w Stęszewie – muzeum z siedzibą w Stęszewie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Jego siedzibą jest jeden z najstarszych budynków w mieście - pochodząca XVIII wieku kamienica podcieniowa, usytuowana przy stęszewskim rynku pod nr 8.