Lubuskie - Muzea

Świdnica, Długa 27
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy, muzeum archeologiczne w Świdnicy koło Zielonej Góry. Jej siedzibę stanowi wzniesiony w 1602 r.
Ochla, Muzealna 5
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli – placówka naukowo-badawcza i oświatowa powstała w 1982 r. na miejscu Zielonogórskiego Parku Etnograficznego.
Szprotawa, Świerczewskiego 10
Brama Żagańska jedna z dwóch bram miejskich, obok Bramy Głogowskiej, usytuowana w południowej części dawnych murów obronnych na zakończeniu ul. Świerczewskiego (niegdyś Neustrasse).
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim – gorzowskie muzeum istniejące od 8 września 1945 będące najstarszym muzeum w województwie lubuskim. W skład Muzeum wchodzą: zespół willowo-parkowy z pocz. XX w. przy ul. Warszawskiej 35, Spichlerz z 2. poł. XVIII w. przy ul. Fabrycznej 1-3,
Zielona Góra, Aleja Niepodległości 15
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – gromadzi i chroni materialne i duchowe dziedzictwo kulturowe ziem nad środkową Odrą, którym po II wojnie światowej nadano historyczną nazwę „Ziemia Lubuska”.
Nowa Sól, Muzealna 20
Muzeum Miejskie w Nowej Soli położone jest u zbiegu ulicy Muzealnej i Gimnazjalnej. Powierzchnia całościowa wynosi 3015 m². Muzeum obejmuje trzy budynki, ustawione w podkowę w stosunku do wewnętrznego dziedzińca.
Muzeum Łąki – wystawa przyrodnicza poświęcona ekosystemom trawiastym Polski i świata w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach.
Drezdenko, Plac Wolności 11
Telefon: +48 95 762 09 48
Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia – muzeum regionalne w Drezdenku; założone w 1985, gromadzi materiały dotyczące historii miasta i okolic, gospodarki leśnej, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa.
Szprotawa, Generała Karola Świerczewskiego 10
Muzeum Ziemi Szprotawskiej – muzeum regionalne w Szprotawie, ulokowane w zabytkowej Bramie Żagańskiej.
Bogdaniec, Leśna 22
W Bogdańcu nad potokiem Bogdanka, wzdłuż ulicy Leśnej, ulokowane są trzy zabytkowe młyny. W najstarszym, z 1826, mieści się Muzeum. Młyn został wzniesiony w konstrukcji ryglowej, zwanej też szkieletową, nakryty jest wysokim dachem naczółkowym.
Wschowa, pl. Zamkowy 2
Muzeum Ziemi Wschowskiej – muzeum regionalne z siedzibą we Wschowie gromadzące zabytki związane z ziemią wschowską.
Lubuskie Muzeum Wojskowe – muzeum w Drzonowie powstałe 1 stycznia 1978 roku, kiedy to powstał dział wojskowy w Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Żagań, Lotników Alianckich 6
Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu (wcześniejsza nazwa: Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu) — muzeum w Żaganiu poświęcone martyrologii alianckich jeńców wojennych.
Witnica, Sikorskiego 35
Muzeum Chwały Oręża Polskiego w Witnicy – prywatne muzeum w Witnicy. Jego założycielem i właścicielem jest emerytowany pułkownik Czesław Chmielewski.
Muzeum Bociana Białego w Kłopocie – muzeum przyrodnicze w powiecie słubickim, w województwie lubuskim. Powstało z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze.
Muzeum Ziemi Torzymskiej w Ośnie Lubuskim – muzeum z siedzibą w Ośnie Lubuskim. Placówka jest gminną jednostką organizacyjną, a jej siedzibą są pomieszczenia ośnieńskiego ratusza.
Santok
Telefon: +48 95 731 61 08