Lubelskie - Muzea

Strony

Zamek w Lublinie – dawny zamek królewski w Lublinie z Kaplicą Zamkową, pierwotnie zbudowany w XII wieku.
Pałac w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego, 9 km na zachód od Lubartowa oraz ok. 2 km od dużej wsi Kamionka. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum.
Lublin, Aleja Warszawska 96
Telefon: +48 81 5338513
Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie gromadzi zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.
Wojciechów, 9
Telefon: 081 517 72 10
Wieża Ariańska w Wojciechowie - trójkondygnacyjna, wybudowana z kamieni i cegieł, wieża wzniesiona w dwóch etapach przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Pilecki po zniszczeniu wcześniejszych umocnień, odbudował je w zmodernizowanej formie i przystosował do broni palnej.
Zamość, Zamenhofa 9-11
Synagoga w Zamościu – synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Zamościu przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, dawniej zwanej ulicą Żydowską. Jest najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogą w Polsce.
Cerkiew św. Mikołaja w Chełmie – unicka, a następnie prawosławna cerkiew przy unickim seminarium duchownym w Chełmie.
Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego (inna nazwa: Muzeum Poleskiego Parku Narodowego) - ośrodek edukacyjny i muzeum przyrodnicze zlokalizowane w Starym Załuczu. Gromadzi zbiory związane z Polesiem Zachodnim, w szczególności z Poleskim Parkiem Narodowym.
Lublin, Zamkowa 1
Muzeum Lubelskie w Lublinie – należy do najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce. Ma cztery oddziały na terenie Lublina i pięć zamiejscowych. Główna siedziba muzeum i większość jego oddziałów to wysokiej klasy zabytki.
Lublin, Plac Władysława Łokietka
Brama Krakowska - XIV-wieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie, historyczny symbol grodu. Pozostałość murów obronnych z XIV wieku; zbudowana w stylu gotyckim, w XVIII wieku nadano jej rys barokowy.
Trybunał Koronny w Lublinie – najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego I Rzeczypospolitej dla spraw prawa ziemskiego, ówcześnie szlacheckiego, na Małopolskę.
Nałęczów, S. Żeromskiego 8
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie – muzeum biograficzno-literackie, oddział Muzeum Lubelskiego. Otwarte 17 czerwca 1928 r. w dawnej pracowni pisarza projektu Jana Koszczyca-Witkiewicza z 1905 r. Jest to jednoizbowa budowla z gankiem wspartym na filarach i dachem krytym gontem.
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie – Romanów, miejscowość znana głównie z muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Mimo że pisarz urodził się w Warszawie, to tu spędził wiele lat dzieciństwa. Romanów leży koło miejscowości Wisznice między miastami Białą Podlaską a Włodawą.
Nałęczów, Aleja Stanisława Małachowskiego 2
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, muzeum biograficzno-literackie, oddział Muzeum Lubelskiego. Znajduje się ono w salach pałacu Małachowskich, w którym Bolesław Prus kilkakrotnie mieszkał podczas wakacji.
Gołąb, Puławska 1
Muzeum Pijaństwa - prywatne muzeum w miejscowości Gołąb k. Puław. Założone i prowadzone od 2007 roku, przez kustosza i przewodnika Józefa Konstantego Majewskiego.
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie – muzeum powołane do życia w 1958 roku, posiada około 10000 eksponatów w działach: archeologia, historia numizmatyki, sztuka dawna, etnografia oraz chmielarstwo i piwowarstwo.
Lublin, Droga Męczenników Majdanka 67
Konzentrationslager Lublin, Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944.

Strony