Warmińsko-mazurskie - Muzea

Strony

Lidzbark Warmiński, Plac Zamkowy 1
Telefon: (0-89) 767-21-11
Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim – zamek z XIV wieku mieszczący się w Lidzbarku Warmińskim, należący do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce.
Olsztyn, Zamkowa 2
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik.
Ostróda, Adama Mickiewicza 22
Zamek krzyżacki w Ostródzie – budowla ta należy do najstarszych i najciekawszych zabytków budownictwa gotyckiego znajdujących się na terenie Ostródy. Pierwsza warownia położona w widłach Drwęcy wpadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęckiego istniała zapewne już w połowie XIII wieku.
Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera (niem. Führerhauptquartier, FHQ) i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (niem.
Górowo Iławeckie, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 20
Olsztyn, Targ Rybny 15
Dom „Gazety Olsztyńskiej” – budynek z czerwonej cegły znajdujące się na Targu Rybnym na Starym Mieście.
Olsztynek, Leśna 23
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku – muzeum na wolnym powietrzu, zwane potocznie skansenem znajdujące się w Olsztynku. Skrót: MBL-PE w Olsztynku.
Kościół poewangelicki – jeden z rejestrowanych zabytków miasta Olsztynka, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie nie pełni już funkcji sakralnych, mieści się w nim galeria sztuki Muzeum Budownictwa Ludowego.
Mikołajki, Plac Kościelny 3
Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach – pierwsze w Polsce muzeum poświęcone w całości historii reformacji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Mazur.
Frombork, Katedralna 8
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku – muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
Szczytno, Henryka Sienkiewicza 1
Muzeum Mazurskie w Szczytnie jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Powstało w 1945 r. na bazie ocalałych zbiorów dawnego niemieckiego Heimatmuseum, które założono w 1925 r. Muzeum gromadzi zbiory archeologiczne, artystyczno-historyczne, etnograficzne, numizmatyczne i przyrodnicze.
Szczytno, Marii Konopnickiej 16
Muzeum Pszczelarstwa w Czerwonce – prywatne muzeum położone w Czerwonce (powiat olsztyński), będące własnością Janiny Kotowicz.
Olsztyn, Zamkowa 2
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się w gotyckim zamku kapituły warmińskiej.
Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa z siedzibą w Lidzbarku powstało 21 maja 1972 jako Muzeum OSP Lidzbark. Eksponaty prezentują historię rozwoju techniki pożarniczej i dzieje lidzbarskich strażaków. Linki zewnętrzne
Ełk, Kajki 2
Telefon: +48876213200
Wieża ciśnień w Ełku – wieża wodna znajdująca się w Ełku przy skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Kajki, powstała w 1895 r., jedna z najlepiej zachowanych wież ciśnień na Mazurach. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków.
Olsztyn, al. Piłsudskiego 44
Muzeum Sportu im. Mariana Tadeusza Rapackiego – olsztyńska instytucja gromadząca zbiory z dziedziny sportu.

Strony