Warmińsko-mazurskie - Fortyfikacje

Strony

Giżycko, Turystyczna 1
Twierdza Boyen – twierdza o kształcie gwiazdy stanowiąca ważny obiekt strategiczny. Położony w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin.
Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera (niem. Führerhauptquartier, FHQ) i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (niem.
Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.
Bartoszyce, Plac Konstytucji 3 Maja 20
Brama Lidzbarska w Bartoszycach (niem. Heilsberger Tor) – jedyna zachowana pozostałość murów miejskich, wybudowana w 1468 w stylu gotyckim, kilkukrotnie przebudowywana. Jedna z dominant w panoramie miasta.
Kwatera Himmlera kryptonim „Hochwald” (Wysoki las). Kwatera zlokalizowana była w lesie, tuż przy Pozezdrzu, na północny wschód od centrum tej miejscowości. Obok kwatery biegła linia kolejowa Giżycko – Węgorzewo. Położenie przy linii kolejowej ułatwiało dowóz materiałów budowlanych.
Mury miejskie w Pasymiu – zabytkowe obwarowania Pasymia, wybudowane w XIV wieku. Zachowane fragmenty mieszczą się przy kościele ewangelickim i ulicach: Ogrodowej, Kościuszki i Pocztowej.
Mury miejskie Iławy – mury miejskie miasta Iławy zostały zbudowane ok. poł. XIV w. i tworzyły wraz z kościołem, zamkiem i fosą system obronny miasta. Były nierozerwalnie związane z kościołem pw. Przemienienia Pańskiego.
Barczewo, Romualda Traugutta
Mury miejskie w Barczewie – zabytkowe obwarowania Barczewa, wybudowane w XIV wieku. Zachowały się w niewielkim stopniu: przy kościele św. Andrzeja i ulicy Traugutta.
Orneta, Wały Jagiellońskie

Strony