Lubelskie - Synagogi

Strony

Zamość, Zamenhofa 9-11
Synagoga w Zamościu – synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Zamościu przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, dawniej zwanej ulicą Żydowską. Jest najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogą w Polsce.
Włodawa, Czerwonego Krzyża 5-7
Wielka Synagoga we Włodawie – synagoga znajdująca się we Włodawie, przy ulicy Czerwonego Krzyża 7. Wraz z dwiema innymi, sąsiadującymi ze sobą, bardzo dobrze zachowanymi synagogami, tworzy unikatowy jak na te tereny zespół synagogalny.
Łęczna, Bożnicza 19
Duża Synagoga w Łęcznej – synagoga znajdująca się w Łęcznej, przy ulicy Bożniczej 19. Jest obecnie jedną z najlepiej zachowanych synagog w województwie lubelskim.
Lublin, Jateczna 3
Synagoga Maharszala w Lublinie, zwana Wielką (jid. Maharszalszul, מהרשל־שול) – nieistniejąca obecnie, największa synagoga, która znajdowała się w Lublinie, na północnym zboczu wzgórza zamkowego, przy również nieistniejącej ulicy Jatecznej 3.
Kraśnik, Bóźniczna
Mała Synagoga w Kraśniku – synagoga znajdująca się w Kraśniku przy ulicy Bożniczej, usytuowana na północ od Wielkiej Synagogi.
Synagoga w Szczebrzeszynie – główna synagoga gminy żydowskiej w Szczebrzeszynie, znajdująca się na zachód od rynku, przy ulicy Sądowej.
Tarnogród, Tadeusza Kościuszki 1
Synagoga w Tarnogrodzie – synagoga znajdująca się w Tarnogrodzie, przy ulicy Kościuszki, w bezpośrednim sąsiedztwie rynku.
Włodawa, Czerwonego Krzyża 5-7
Mała Synagoga we Włodawie, zwana również Nową – synagoga znajdująca się we Włodawie, przy ulicy Czerwonego Krzyża 7. Usytuowana na północ od Wielkiej Synagogi.
Synagoga w Łaszczowie – synagoga znajdująca się w Łaszczowie, przy ulicy Rycerskiej.
Chełm, Mikołaja Kopernika 8
Mała Synagoga w Chełmie – synagoga znajdująca się w Chełmie, przy skrzyżowaniu ulicy Krzywej i Mikołaja Kopernika 8.
Łęczna, Bożnicza 21
Telefon: +48 81 752 02 04
Mała Synagoga w Łecznej – synagoga znajdująca się w Łęcznej, przy ulicy Bożniczej 21.
Synagoga w Kazimierzu Dolnym – zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku, przy obecnej ulicy Lubelskiej 4. Podczas II wojny światowej, po przybyciu frontu do miasta w 1944 roku, hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. Po wojnie budynek synagogi stał opuszczony i popadał w ruinę.
Nowa Synagoga w Wojsławicach – jedna z dwóch (obok starej synagogi) dawnych głównych synagog wojsławickiej gminy żydowskiej, znajdująca się na rynku.
Kraśnik, Bóźniczna 6a
Wielka Synagoga w Kraśniku – znajduje się w Kraśniku w województwie lubelskim przy ulicy Bożniczej, zaraz obok małej synagogi.
Włodawa, Czerwonego Krzyża 5-7
Synagoga w Modliborzycach – synagoga znajdująca się w Modliborzycach, przy ulicy Zamkowej 1. Budynek, zbudowany około 1760 roku, zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, obecnie odremontowany, jest siedzibą gminnego ośrodka kultury. Budynek z kamienia, kryty jest gontem.
Józefów, Plac Wolności 10
Synagoga w Józefowie Biłgorajskim – synagoga znajdująca się w Józefowie Biłgorajskim, przy placu Wolności 10. Synagoga została zbudowana w latach 70. XIX wieku, na miejscu starej bożnicy. Podczas II wojny światowej, hitlerowcy zdewastowali synagogę.
Synagoga w Krasnymstawie – synagoga znajdująca się w Krasnymstawie przy ulicy Czystej 3.
Bychawa, Tadeusza Kościuszki 5
Synagoga w Bychawie – synagoga znajdująca się w Bychawie przy ulicy Tadeusza Kościuszki 5.
Parczew, Piwonia 3
Synagoga w Parczewie – synagoga znajdująca się w Parczewie, przy ulicy Piwonia 3. Synagoga została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku. W 1924 roku spłonęła i w tym samym roku została gruntownie wyremontowana. Podczas II wojny światowej, w 1943 roku hitlerowcy zdewastowali synagogę.

Strony