Poznań - Muzea

Strony

Poznań, Stare Miasto, Święty Marcin 84
Zamek Cesarski w Poznaniu (niem. Königliches Residenzschloß) – najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Zamek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II.
Poznań, Stary Rynek 1
Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.
Poznań, Taborowa 22
Muzeum Policji – muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Taborowej 22 na Grunwaldzie.
Poznań, Aleje Karola Marcinkowskiego 9
Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.
Poznań, Zakręt 12
Izba Pamięci Jerzego Pertka – muzeum biograficzne poświęcone maryniście - Jerzemu Pertkowi, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Zakręt 12 na Grunwaldzie.
Poznań, Stary Rynek 3
Odwach w Poznaniu – budynek odwachu na Starym Rynku w Poznaniu powstał w XVIII w. Pierwszy drewniany budynek zastąpiono nowym, zbudowanym w latach 1783-1787 według projektu warszawskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera, w stylu klasycystycznym.
Muzeum Motoryzacji w Poznaniu – placówka muzealna w Poznaniu, prowadzona przez Automobilklub Wielkopolski.
Poznań, Aleje Karola Marcinkowskiego 11
Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej - muzeum farmacji mieszczące się w Poznaniu przy alejach Marcinkowskiego 11.
Poznań, Wodna 28
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświecone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie.
Poznań, Stary Rynek 45
Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie, mieści się na Starym Rynku w trzech zabytkowych kamienicach (w tym w Kamienicy Grodzickich).
Poznań, J. Lubrańskiego 1
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące szeroko rozumiane dzieła sztuki religijnej i przedmioty świadczące o duchowości człowieka. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu.
Poznań, Stary Rynek 84
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 84 (róg ul. Zamkowej). Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.
Muzeum Martyrologii Wielkopolan – muzeum martyrologiczne, zlokalizowane w Poznaniu, na terenie dawnego Fortu VII (Colomb) przy Alei Polskiej (część obiektu). Stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.
Poznań, Grobla 25
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Poznań, Stary Rynek 3
Telefon: +48 61 853 19 93
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - muzeum w Poznaniu, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych zlokalizowane w budynku Odwachu na Starym Rynku 3.
Muzeum Historii Miasta Poznania – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, który mieści się w poznańskim ratuszu. Eksponaty prezentowane są w reprezentacyjnych salach pierwszego piętra - z Salą Renesansową (tzw.
Poznań, Bukowska 19
Muzeum Wiedzy o Środowisku w Poznaniu – jednostka Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, zlokalizowana przy ul. Bukowskiej 19. Wejście z terenu Starego ZOO. Wstęp bezpłatny.
Poznań, Święty Marcin 80/82
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 - muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, w Zamku Cesarskim, od strony Świętego Marcina.
Muzeum Uzbrojenia to muzeum wojskowe, zlokalizowane w parku Cytadela zajmującym pozostałości Fortu Winiary, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych przy al. Armii Poznań w Poznaniu.
Poznań, Mostowa 7
Muzeum Bambrów Poznańskich – muzeum poświęcone kulturze i historii Bambrów poznańskich, zlokalizowane w Poznaniu, w budynku przy ul. Mostowej na Grobli, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Etnograficznego.

Strony