Wielkopolskie - Ratusze

Strony

Poznań, Stary Rynek 1
Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.
Ratusz w Lesznie – barokowa trzykondygnacjowa budowla z wysoką smukłą wieżą, zwieńczona attyką. Pierwotnie późnorenesansowa z 1637, kilkakrotnie palona i odbudowywana. W obecnej postaci odbudowana w 1712 przez Pompeo Ferrari. Hełm wieży z 1817.
Turek, Plac Wojska Polskiego 1
Ratusz w Turku (Finlandia) Ratusz w Turku (Polska)
Kalisz, Główny Rynek 20
Ratusz w Kaliszu – ratusz w Śródmieściu Kalisza, neoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1920–1924 staraniem Komitetu Odbudowy Kalisza według projektu Sylwestra Pajzderskiego w oparciu o wcześniejsze projekty Stefana Szyllera, wpisany do rejestru zabytków w 1993.
Ratusz w Sulmierzycach – jedyny zachowany w całości, drewniany, wolno stojący małomiasteczkowy ratusz.
Gniezno, Bolesława Chrobrego 40/41
Stary Ratusz w Gnieźnie – budynek, który mieści obecnie siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego. Budynek został wybudowany w roku 1830 w stylu klasycystycznym, według projektu Schildnera, następnie rozbudowany w latach 1899 i 1916.
Ratusz w Krotoszynie – budynek murowany z około 1689 roku, przebudowany w latach 1898-1899 na neorenesansowy. Posiada ośmioboczną, smukłą, barokową wieżę. W ratuszu działa Urząd Stanu Cywilnego i jeden z wydziałów Urzędu Miejskiego a także restauracja "Ratuszowa" .
Koło, Stary Rynek 1
Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku. 17 stycznia 1953 r. budowla została wpisana do wielkopolskiego rejestru zabytków.
Ratusz w Koninie, ratusz na Starówce w Koninie, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1796-1803, restaurowany w latach 1916–1917, wpisany do rejestru zabytków w 1953.
Ratusz w Rawiczu – budynek ratusza z 1753 znajdujący się w Rawiczu.
Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim – XIX wieczny budynek położony w rynku w Ostrowie Wielkopolskim, dawna siedziba władz miejskich. Trzeci ratusz w historii miasta.
Ratusz w Ostrzeszowie – budynek powstał w 1840 roku na fundamentach wcześniejszego. Obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego i Muzeum Regionalnego im. Władysława Golusa.
Ratusz we Wrześni – zabytkowy ratusz we Wrześni, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.
Kórnik, Plac Niepodległości 1
Ratusz w Kórniku - obecny ratusz pochodzi z 1910 roku. Został zbudowany na miejscu starego, barokowego z 1755, zniszczonego przez pożar. Mieści się przy rynku (Plac Niepodległości).
Ratusz w Pleszewie – pleszewski ratusz jest budowlą klasycystyczną wybudowaną w 1835. Jest to budynek murowany, dwutraktowy, z podłużnym środkowym korytarzem, trzykondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym, z pierwotną fasadą od południa, urozmaiconą środkowym pseudoryzalitem z trójkątnym tympanonem.
Czarnków, Plac Wolności 6
Ratusz w Czarnkowie – czarnkowski ratusz mieści się przy Placu Wolności (Rynku). Jest to budowla eklektyczna wybudowana w połowie XIX wieku. Obecnie siedziba Urzędu Miasta. Na ścianie budynku jest umieszczona tablica ku czci czarnkowian poległych i pomordowanch w drugiej wojnie światowej.
Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim – zabytkowy, trzykondygnacyjny ratusz z 1830 roku, położony na Starym Rynku w Grodzisku Wielkopolskim. Siedziba władz samorządowych i instytucji publicznych.
Ratusz w Kościanie – kościański ratusz jest późnoklasycystyczną budowlą zbudowaną w połowie XIX wieku, na miejscu starszego gotyckiego ratusza z XV wieku. Budynek jest murowany z cegły, otynkowany, posiada boniowany parter.
Rogoźno, Plac Karola Marcinkowskiego 1
Ratusz w Rogoźnie – budynek miejski w stylu późnoklasycystycznym na dawnym rynku Nowego Miasta (obecnie Plac Karola Marcinkowskiego).
Śrem, Plac 20 Października 1
Ratusz w Śremie - budynek usytuowany w północnej pierzei Placu 20 Października wybudowano w latach 1836-1838. Nad 3 - kondygnacyjnym budynkiem góruje zegarowa wystawka z 1876 roku. W południe można usłyszeć kuranty i hejnał miasta.

Strony