Kujawsko-pomorskie - Ratusze

Strony

Ratusz w Chełmnie – renesansowy budynek umieszczony pośrodku rynku w Chełmnie.
Toruń, Rynek Staromiejski 1
Ratusz Staromiejski – główna budowla świecka toruńskiego Starego Miasta, gotycki budynek powstały etapami w ciągu XIII i XIV w., przebudowany w XVII w. i odbudowany po zniszczeniach w XVIII w., jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie.
Ratusz w Brodnicy – brodnicki ratusz został wybudowany w końcu XIV wieku. W 1631 został zniszczony wskutek pożaru i ostatecznie rozebrano go w 1868 roku. Do dnia dzisiejszego zachowała się ośmioboczna wieża i fragment ściany szczytowej.
Chełmża, Generała Józefa Hallera 2
Ratusz w Chełmży – powstał w miejscu stojącej tam kamienicy 1897 r. Piotr Birecki w swojej książce tak opisuje przebieg projektowania i budowy ratusza: [...] Projektantem był R. Uebrick z Torunia, wykonując projekt ściśle dostosowany do kształtu działki.
Ratusz w Grudziądzu - ratusz miejski w Grudziądzu, znajdujący się w budynku dawnego kolegium jezuickiego.
Świecie, Duży Rynek 1
Telefon: +48523800814
Ratusz w Świeciu - budynek w północnej pierzei rynku, zbudowany z jasnej cegły w 1879 roku, w stylu neogotyckim. Jest parterowy z piętrowym ryzalitem środkowym, do którego przylega wtopiona w zabudowania wysoka, czterokondygnacyjna wieża zegarowa, górująca nad placem.
Bydgoszcz, Stare Miasto, Jezuicka 1
Ratusz w Bydgoszczy – zabytkowy gmach, będący siedzibą władz miejskich Bydgoszczy. Znajduje się na Starym Mieście, przy ul. Jezuickiej 1.
Lipno, Plac Jana Dekerta 8
Ratusz w Lipnie - budynek mieści się przy południowej pierzei rynku (obecnie Plac Dekerta). Obecnie w budynku mieści się Urząd Miasta Lipna. Budynek został zbudowany po 1831 roku w stylu późnoklasycystycznym. Budowla piętrowa, otynkowana. Na tyłach budynku mieści się dziedziniec z bramą wjazdową.
Żnin, Plac Wolności
Wieża ratuszowa w Żninie – zabytkowa wieża ratuszowa wybudowana w stylu gotyckim w Żninie, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się pośrodku rynku. Pochodzi z XV wieku - budowę rozpoczęto w 1447, ukończono ok. 1500 r. Dolna kondygnacja jest kwadratowa, natomiast trzy wyższe ośmioboczne.
Ratusz w Solcu Kujawskim - solecki ratusz to budowla neogotycka, nieotynkowana, zbudowana w latach 1890-1891. Jest t budynek murowany, posiadający trzy kondygnacje. Część wejściowa posiada lekki ryzalit, trzecia kondygnacja zakończona jest szczytem. Obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy.
Ratusz w Pakości – pakoski ratusz został wybudowany w 1907 roku w stylu eklektycznym. Posiada dwie kondygnacje. Nakryty jest dwuspadowym dachem. Posiada ośmioboczną wieżę pokrytą ostrosłupowym blaszanym dachem zakończonym secesyjną metalową chorągiewką. Mieści się po północnej stronie Rynku.
Ratusz w Radziejowie - ratusz został wybudowany w latach 1822-1826 według projektu Hilarego Szpilowskiego na miejscu wcześniejszego, wzmiankowanego w 1609 r. Przebudowany został w 1852. Mieści się przy Rynku, pod numerem 6.
Brześć Kujawski, Plac Władysława Łokietka 1
Telefon: +48 54 231 63 10
Ratusz w Brześciu Kujawskim - budynek mieszczący się na zachodniej pierzei dawnego rynku. Klasycystyczny ratusz został zbudowany w 1824 według projektu Henryka Marconiego. Dwukondygnacyjna budowla w wieżą i portykiem jest siedzibą władz miasta.
Ratusz w Nieszawie – pierwotnie kamienica mieszczańska, w roku 1764 wykupiona przez władze miasta z przeznaczeniem na ratusz. Przebudowany w roku 1821 i powiększony w roku 1969, obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta w Nieszawie.
Koronowo, pl. Zwycięstwa 1
Ratusz w Koronowie – mieści się przy północno-wschodniej pierzei Placu Zwycięstwa (rynku). Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy.
Stary Ratusz Bydgoski – gotycko-renesansowy budynek zbudowany z przeznaczeniem na siedzibę władz miejskich Bydgoszczy, stojący na środku Starego Rynku w Bydgoszczy w latach 1515-1834. W okresie staropolskim był obok zamku królewskiego najbardziej reprezentacyjnym świeckim budynkiem dawnej Bydgoszczy.
Mogilno, Gabriela Narutowicza 1

Strony