Małopolskie - Ratusze

Strony

Wieża ratuszowa – gotycka wieża z XIV wieku znajdująca się na Rynku Głównym w Krakowie, o wysokości 70 m. Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa.
Kazimierski ratusz znajduje się na Placu Wolnica w Krakowie. Został zbudowany w XIV w. jako ratusz miasta Kazimierz dziś będącego częścią Krakowa.
Tarnów, Rynek 1
Telefon: +48146212149
Ratusz w Tarnowie - budynek gotycki z XIV wieku, przebudowany w XVI wieku (pod kierunkiem Jana Marii Padovano) w stylu renesansowym.
Ratusz - siedziba władz Nowego Sącza. Najstarszym budynkiem, pełniącym funkcję ratusza był parterowy, murowany budynek zlokalizowany obok kościoła Św. Małgorzaty. Ratusz ten został zakupiony w połowie XV wieku przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego po utworzeniu Kolegiaty.
Ratusz w Bieczu - biecka siedziba władz miejskich. Stoi na środku bieckiego rynku.
Ratusz w Gorlicach - najstarsza część ratusza miejskiego w Gorlicach mieszcząca się przy Rynku pochodzi z lat 1780-1790. W latach 1948-1950 ratusz został rozbudowany. W XIX wieku w ratuszu mieściła się apteka, którą prowadził Ignacy Łukasiewicz - wynalazca lampy naftowej.
Ratusz w Skawinie – budynek ratusza miejskiego znajdujący się w północno-zachodniej części Rynku w Skawinie. Został wybudowany w 1904 r. według projektu architekta Władysława Ekielskiego w stylu secesyjnym. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy.
Kraków, Stare Miasto, Plac Wszystkich Świętych 3/4
Pałac Wielopolskich – dzisiejszy budynek Magistratu Krakowskiego. Tutaj swoją siedzibę mają: Prezydent Krakowa, Urząd Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Zarówno sam pałac, jak i jego zabudowania z dziedzińcem zlokalizowane są pomiędzy Placem Wszystkich Świętych 3-4 a ul.
Ratusz w Zatorze - zatorski ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 roku według projektu architekta Jana Karola Sas-Zubrzyckiego. Mieści się przy zachodniej pierzei rynku.
Ratusz w Niepołomicach - niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 według projektu architekta Jana Sas Zubrzyckiego jako siedziba władz miejskich. W stulecie wybudowania ratusza został odnowiony. Budynek jest trójkondygnacyjny, posiada wieżę i szczyt. Mieści się przy Rynku.
Oświęcim, Rynek Główny 2
Ratusz w Oświęcimiu - budynek mieści się przy rynku głównym. Został wybudowany w latach 1872 -1875. Jest to jednopiętrowa podpiwniczona kamienica z cegły. Posiada elementy neogotyckie. Na wieży ratusza znajduje się zegar. Do początku XX wieku siedziba władz miejskich.
Ratusz w Tuchowie - zabytkowy ratusz klasycystyczny w Tuchowie, w województwie małopolskim. Obecna budowla została odbudowana w latach 1873–1874 z wykorzystaniem części fundamentów i ścian poprzedniej. Jest to w całości murowana budowla piętrowa. Na planie w kształcie litery C.
Ratusz w Grybowie – niewielki prostokątny budynek usytuowany jest w północnej pierzei wydłużonego, pochyłego grybowskiego rynku, przy ruchliwej drodze przelotowej Gorlice–Nowy Sącz. Ratusz jest wbudowany między zabytkowe kamienice.
Ratusz w Nowym Targu – budynek wybudowany w połowie XIX wieku w stylu pseudoklasycystycznym. Jest to budowla dwukondygnacyjna, posiada wieżę zegarową z przeszkloną latarnią, nakrytą hełmem z iglicą. Mieści się pośrodku Rynku. Budynek stoi na miejscu wcześniejszego drewnianego ratusza.
Ratusz w Nowym Wiśniczu – znajdujący się w Nowym Wiśniczu w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Nowy Wiśnicz. Obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego
Ratusz w Ciężkowicach - ciężkowicki ratusz został wybudowany w 1836. Mieści się przy północnej stronie rynku. Został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Posiada jedną kondygnację i jest podpiwniczony. Dach budowli jest czterospadowy, wykonany z blachy.
Ratusz w Zakliczynie - ratusz zakliczyński mieści się pośrodku rynku. Został wybudowany na początku XIX wieku.
Ratusz w Krakowie (istniejący w latach ok. 1300–1820) – budowla wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, dziś nieistniejąca, jedna z najstarszych w Polsce siedzib władz miejskich w średniowieczu i czasach nowożytnych.
Kraków, Karmelicka 12
Ratusz jurydyki Garbary (Piasek) – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie na Piasku przy ul. Karmelickiej 12.

Strony