Warmińsko-mazurskie - Ratusze

Strony

Olsztyn, Plac Jana Pawła II 1
Ratusz w Olsztynie – siedziba władz Olsztyna od 1915 roku. Znajduje się w Śródmieściu przy placu Jana Pawła II.
Olsztyn, Stare Miasto 33
Stary Ratusz w Olsztynie został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, tuż po uzyskaniu przez Olsztyn praw miejskich. Do 1915 roku stanowił on siedzibę władz miasta.
Ratusz w Lidzbarku Warmińskim - była siedziba władzy miejskiej powstała na przełomie XIX i XX wieku. Wybudowany z czerwonej cegły, pokryty jest dwuspadowym dachem. Podobnie jak inne eklektyczne ratusze charakteryzuje się bogatym wystrojem elewacji, szczególnie widocznym w części frontowej.
Iława, Niepodległości 13
Ratusz w Iławie – neobarokowy ratusz w Iławie, zbudowany w latach 1910-1912 za kadencji burmistrza ówczesnej Iławy – Karla Friedrich Giese, przy ul. Niepodległości 13.
Barczewo, Plac Ratuszowy 1
Ratusz w Barczewie – budynek mieści się w centrum miasta w środku dawnego rynku, w miejscu, gdzie niegdyś stała studnia miejska. Został wybudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim na planie prostokąta.
Ratusz miejski w Mrągowie – budynek położony w Mrągowie przy ulicy Ratuszowej, między Placem Kajki, a Małym Rynkiem. Został wybudowany w latach 1824-25 w stylu neoklasycystycznym na planie prostokąta z inicjatywy ówczesnego burmistrza Mrągowa - Bogumiła Drobnickiego.
Nidzica, Plac Wolności 1
Telefon: +48896252504
Ratusz w Nidzicy – na nowo wybudowany w 1842 r. w miejscu starego, zburzonego w 1824 r. Został wybudowany na planie prostokątnym. Zwieńczeniem całej konstrukcji jest okrągła wieżyczka pokryta miedzią.
Pasłęk, Bolesława Chrobrego 7
Ratusz w Pasłęku – ratusz miejski w Pasłęku, przy ulicy Bolesława Chrobrego pochodzi z XIV wieku, przebudowany został w poł. XV w., XVI w. i w 1650 roku. Został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany w latach 1959-1961. W budynku mieści się m.in. Biblioteka Pedagogiczna.
Morąg, Plac Jana Pawła II 1
Ratusz w Morągu – ratusz położony na placu Jana Pawła II w województwie warmińsko-mazurskim w Morągu. Jest budowlą gotycką wybudowaną w 1444 roku. W trakcie działań wojennych w 1945 został zniszczony. Po wojnie został odbudowany. W ratuszu (po II wojnie światowej) mieściło się muzeum im.
Kętrzyn, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1-2
Ratusz w Kętrzynie – budynek mieści się przy placu Piłsudskiego. Został wybudowany w stylu eklektycznym w latach 1885-1886 z inicjatywy burmistrza Wiewiórowskiego. Jest to budowla z czerwonej cegły, trzykondygnacyjna. Do 1997 był nieprzerwanie siedzibą władz miejskich.
Ratusz w Węgorzewie został zbudowany w XIX wieku (dokładna data nie jest znana). Przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym mieścił Urząd Finansowy.
Orneta, Plac Wolności 26
Ratusz w Ornecie – gotycka budowla pochodząca z 1375 roku, w XVII i XVIII wieku obudowana domkami kramarzy. Po zniszczeniach ostatniej wojny ratusz został odbudowany w latach 70. XX wieku.
Ratusz w Olsztynku – obecna budowla została wybudowana na początku XX wieku na fundamentach starej budowli. Jest to eklektyczny, dwukondygnacyjny budynek, zbudowany na rzucie prostokąta, nakryty czterospadowym dachem z czerwonej dachówki. Ściany zakończone są wydatnym gzymsem koronującym.
Ratusz w Reszlu – zabytkowy ratusz, położony na środku rynku w Reszlu, w województwie warmińsko-mazurskim. Na jego miejscu stał wcześniej gotycki ratusz z XVII w., który spłonął w 1806.
Ratusz w Pasymiu – neogotycki budynek z niewielką wieżą w stylu renesansowym. Wybudowany w latach 1854-1855 w miejscu dawnego średniowiecznego ratusza. Zaprojektowany przez Karla Junlera.
Pisz, pl. Daszyńskiego 7
Ratusz w Piszu - piski ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1900 za pieniądze pochodzące z kontrybucji wypłaconych przez Francję po wojnie francusko-pruskiej 1871. Mieści Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwo Powiatowe i Urząd Stanu Cywilnego. Jest to budowla dwukondygnacjowa z niewielką sygnaturką.
Biała Piska, Plac Adama Mickiewicza 25
Ratusz w Białej Piskiej – ratusz znajdujący się przy ulicy Mickiewicza. Obecnie mieści Urząd Miasta i Gminy Biała Piska, Urząd Stanu Cywilnego, komisariat policji i bank.
Ratusz w Górowie Iławeckim - pierwotnie gotycka budowla z XIV wieku, gruntownie przebudowana po 1655 roku i w latach 1846 - 1847. Jest to prostokątny, piętrowy, murowany budynek. Usytuowany na dawnych, wysokich piwnicach ma również zagospodarowane poddasze.
Działdowo, Plac Adama Mickiewicza 43
Ratusz w Działdowie – barokowy budynek w centrum miasta Działdowo, na środku Placu Mickiewicza, wybudowany w 1796 na miejscu poprzedniego gotyckiego ratusza, który od XIV wieku stanowił siedzibę władz miejskich.
Jeziorany, Plac Zamkowy 5
Zamek w Jezioranach – mieści się w zakolu Symsarny, przy Placu Zamkowym.

Strony