Chełmno

0

Chełmno (niem.: Culm, Kulm, łac. Culmen) – miasto powiatowe położone w województwie kujawsko-pomorskim, w dolinie Dolnej Wisły, nad Wisłą i wpadającą do niej Frybą. 

Warto zobaczyć

Chełmno, Franciszkańska 8
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie - gotycki kościół zbudowany prawdopodobnie w latach 1280-1320 w Chełmnie miejscowości położonej w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim w diecezji toruńskiej, dekanacie chełmińskim.
Ratusz w Chełmnie – renesansowy budynek umieszczony pośrodku rynku w Chełmnie.
Akademia Chełmińska - chełmińska szkoła akademicka powstała w 1386 r. Powołał ja na mocy przywileju papież Urban VI. Była ona filią Akademii Bolońskiej (istnieją opinie, iż nie podjęła ona działalności). W 1434 r. cesarz Zygmunt Luksemburski wydał nowy akt fundacyjny. W 1473 r.
Kamienica Cywińskich w Chełmnie – dom znajdujący się przy ul. Rycerskiej 2, na działce narożnej z Rynkiem. Została zbudowana w drugiej połowie XIII w., co czyni go jednym z najstarszych zachowanych budynków świeckich w Chełmnie. Z tego czasu zachowały się gotyckie ściany obwodowe. W XIV w.
Chełmno, 22 Stycznia 16
Dawne koszary i szkoła korpusu kadetów nr 2 z 1776 roku.
Chełmno, Biskupia 12
Kościół pod wezwaniem św. Jakuba i św. Mikołaja w Chełmnie tzw. Gimnazjalny, to dawny kościół franciszkański, położony w zachodniej części chełmińskiego starego miasta, w bloku ograniczonym ulicami Biskupią, Franciszkańską, Dominikańską i Klasztorną.
Rezerwat przyrody Łęgi na Ostrowiu Panieńskim – rezerwat leśny o powierzchni 34,5 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie i mieście Chełmnie.
Chełmno, Dominikańska 40
Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie – dawny klasztor cysterek, następnie benedyktynek, obecnie Sióstr Miłosierdzia przy ul. Dominikańskiej 40 w Chełmnie.
Rezerwat przyrody Ostrów Panieński – rezerwat leśny o powierzchni 14,4 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie Chełmno.