Powiat brodnicki

0

Powiat brodnicki - powiat ziemski w województwie kujawsko-pomorskim.

Warto zobaczyć

Brodnica, Zamkowa 1
Zamek w Brodnicy – dobrze ufortyfikowany zamek krzyżacki w Brodnicy.
Jabłonowo-Zamek, Wzgórze Bł. Marii Karłowskiej
Zespół pałacowo-parkowy w Jabłonowie Pomorskim – dawna rezydencja rodziny Narzymskich, obecnie dom generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
Ratusz w Brodnicy – brodnicki ratusz został wybudowany w końcu XIV wieku. W 1631 został zniszczony wskutek pożaru i ostatecznie rozebrano go w 1868 roku. Do dnia dzisiejszego zachowała się ośmioboczna wieża i fragment ściany szczytowej.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego w Jastrzębiu – rzymskokatolicka parafia położona w powiecie brodnickim, gminie Bartniczka . Administracyjnie należy do diecezji toruńskiej (dekanat Górzno).
Brzozie, Brzozie Polskie 23
Parafia Wszystkich Świętych w Brzoziu – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Brodnica, z siedzibą w Brzoziu.
Jezioro Samińskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Grążawy, leżące na terenie Garbu Lubawskiego.
Kościół pw. Św. Wojciecha w Jabłonowie Pomorskim – neogotycki kościół katolicki z lat 1860 - 1866.
Płowęż – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Jabłonowo Pomorskie (północna część jeziora leży w gminie Świecie nad Osą), leżące na terenie Pojezierza Brodnickiego.
Dębno – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Zbiczno, leżące na terenie Pojezierza Brodnickiego.