Ratusz w Grudziądzu

0

Ratusz w Grudziądzu - ratusz miejski w Grudziądzu, znajdujący się w budynku dawnego kolegium jezuickiego.

Budowę obiektu rozpoczęto w 1648. Do 1680 powstał gmach główny, skrzydło boczne wybudowano w latach 1722-1725. Równocześnie z klasztorem wzniesiono kościół. Jezuici utworzyli pierwszą szkołę średnią w mieście, która reprezentowała wysoki poziom nauczania. W 1781 władze pruskie przekształciły kolegium w seminarium nauczycielskie, a w 1897 budynek odkupił zarząd miasta i urządził w nim magistrat.

Gmach ratusza jest budowlą późnobarokową, murowaną z cegły, dwupiętrową na wysokich suterenach. W części środkowej znajduje się portal z ozdobnym tympanonem. Z dachu wychodzi czworoboczna wieża zakończona galerią i zwieńczona baniastym hełmem. Na wysokości pierwszego piętra łącznik na półkolistej arkadzie z XVIII wieku łączący budowlę ze spichrzem. W jednej z sal na parterze pozostałości refektarza. Zachowała się sztukateria sufitu i ścian z medalionami, plafonem, pająkiem barokowym i witrażami.

Ratusz w Grudziądzu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.