Małopolskie - Kamienice

Strony

Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 34
Pałac Spiski – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 34.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 20
Pałac Zbaraskich (Potockich) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 20. Mieści się w niej Instytut Goethego.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 27
Pałac Pod Baranami, pałac Potockich – pałac przy Rynku Głównym w Krakowie, pod numerem 27.
Kraków, Pijarska 23
Kamienica Raczyńskiego – zabytkowa krakowska kamienica znajdująca się na Starym Mieście, przy ul. Pijarskiej 23 na rogu z ul. Szpitalną 40. Należała niegdyś do prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 30
Pałac Małachowskich (Kamienica Cyglarowska) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 30.
Kraków, Rynek Główny 22
Kamienica Straszewska (Tuczowska) − jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi ona numer 22.
Kraków, Basztowa 15
Gmach Feniksa – drugi budynek wzniesiony dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Feniks", mieszczący się przy ulicy Basztowej 15 w Krakowie. Dzisiaj bardziej znany jako budynek PLL LOT.
Kraków, Świętego Filipa 25 / Warszawska 2
Kraków, Piłsudskiego 40
Dom W. Ekielskiego (tzw. dom o dwóch frontach) – zabytkowa kamienica położona na rogu ul. Piłsudskiego 40 oraz al. Krasińskiego 25. Właścicielem i zarazem architektem domu był Władysław Ekielski.
Kraków, Grodzka 65
Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich (tzw. Kamienica Prymasowska) – zabytkowy pałac w Krakowie położony na rogu ul. Grodzkiej 65 oraz ul. Podzamcze 2. Przez blisko cztery wieki (w latach 1531-1805) siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy nosili tytuł Prymasa Polski.
Kraków, Św. Jana 15
Pałac Lubomirskich – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie na Starym Mieście przy ulicy św. Jana 15.
Kraków, Rynek Główny 35
Pałac pod Krzysztofory, popularnie zwany Krzysztofory lub niepr. pod Krzysztoforami – zabytkowa kamienica w Krakowie przy ul. Szczepańskiej 2 na rogu Rynku Głównego 35. Siedziba między innymi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ze stałą ekspozycją Z dziejów i kultury Krakowa.
Kraków, Kanonicza 25
Dom Długosza w Krakowie – XIV-wieczny budynek w Krakowie mieszczący się na rogu ulicy Kanoniczej i ul. Podzamcze. Swoją nazwę zawdzięcza Janowi Długoszowi, kronikarzowi polskiemu, który mieszkał w tym domu w XV wieku.
Kraków, Grodzka 40 / Poselska 13
Pałac Stadnickich w Krakowie – zabytkowy pałac znajdujący się na rogu ulic Grodzkiej i Poselskiej, w Krakowie. Pałac z XIV w., ze zdobioną fasadą w stylu drugiego rokoka z poł. XIX wieku, zwany jest też Pod św. Florianem.
Kraków, Sławkowska 13/15 / św. Marka 13
Pałac Tarnowskich w Krakowie – zabytkowy, XVII-wieczny pałac, znajdujący się przy ul. Sławkowskiej 13, róg ul. św. Marka 13 w Krakowie.
Kamienica Jana Zimlera – jeden z zabytkowych budynków Krakowa. Znajduje się w Dzielnicy I Stare Miasto, na Kleparzu, przy ul. Kurniki 3, pomiędzy pl. Matejki a dworcem kolejowym Kraków Główny. Kamienicę zbudowano w 1892 roku dla Jana Zimlera.
Kraków, pl. Mariacki 3
Kamienica Hipolitów – jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, usytuowany przy placu Mariackim w Krakowie. W dwupiętrowej kamienicy mieści się stała wystawa pt. Dom mieszczański, która pokazuje, jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku.

Strony