Podkarpackie - Kamienice

Strony

Sanok, Kazimierza Wielkiego 8
Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Sanoku, zwana też kamienicą Bardachów – budynek położony w Sanoku. Znajduje się na rogu ulicy Kazimierza Wielkiego i ulicy Adama Mickiewicza (naprzeciw II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie).
Przeworsk, Marszałka Józefa Piłsudskiego 4
Kamienica Pretoriusa Przeworsku - kamienica znajdująca się w Przeworsku przy ul. Piłsudskiego 4 (w chwili wzniesienia obiektu ul. Krakowska 6). Właścicielem i inicjatorem wzniesienia budynku był bogaty mieszczanin - Michał Pretorius - jedyny ewangelik w ówczesnym Przeworsku.
Sanok, Jana III Sobieskiego 8-10
Kamienica przy ul. Jana III Sobieskiego 8 i 10 w Sanoku – dwie przylegające do siebie kamienice położone w Sanoku.
Sanok, Kazimierza Wielkiego 6
Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 w Sanoku, także Dom pod Atlasem – budynek położony w Sanoku.
Rzeszów, Juliusza Słowackiego 4
Luftmaszyna (od niem. Luftmaschine - dmuchawa) istniejąca do dziś kamienica, znajdująca się na rogu ulic J. Słowackiego (dawniej Różanej) i T. Kościuszki w Rzeszowie, naprzeciw ratusza i rzeszowskiego rynku. Kamienica została wzniesiona w I. poł. XIX wieku, jako hotel.
Przeworsk, Kościelna 2
Kamienica Miejska nr 2 w Przeworsku - zabytkowa kamienica znajdująca się w Przeworsku przy ul. Kościelnej 2.
Kamienica Rydzikowska – ulokowana jest przy Rynku 14 w Jarosławiu. Powstała w XVI lub XVII wieku. Podcienia dobudował w 1615 roku Mikołaj Kulig z Muniny na zlecenie właściciela Wojciecha Rydzika . Reprezentuje najlepiej zachowany typ tzw.
Sanok, Tadeusza Kościuszki 22
Kamienica przy ul. Kościuszki 22 w Sanoku, zwany „Beskid” – budynek położony w Sanoku.
Kamienica przy ul. Rynek 18 w Sanoku, tzw. Borczykówka – kamienica położona na Rynku w Sanoku. Znajduje się na wschodniej pierzei Rynku. Północną stroną przylega do ratusza. Południowa część graniczy z nieruchomością należącą do kościoła franciszkanów.
Dom przy Rynku 25 w Mielcu – budynek znajdujący się we wschodniej pierzei rynku. Oznaczony jest numerem 25. Jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A-1122 z 21.11.1988. Zbudowany został na przełomie XIX i XX wieku.
Kamienica Orsettich – jeden z zabytków architektury mieszczańskiej w Jarosławiu.
Lesko, pl. Konstytucji 3 Maja 11
Kamienica przy ul. Rynek 14 w Sanoku – kamienica położona na Rynku w Sanoku. Pierwotnie na początku XX wieku właścicielem domu był dr Artur Goldhammer. W okresie II Rzeczypospolitej w kamienicy mieściło się starostwo powiatowe.

Strony