Oświęcim

0

Oświęcim (niem. Auschwitz, jid. Oshpitizin, rom. Auszwica) – miasto powiatowe położone w województwie małopolskim, przy ujściu Soły do Wisły.

Warto zobaczyć

Oświęcim, Władysława Jagiełły 8
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu - znajduje się ok. 100 m na południe od rynku miasta przy ulicy Władysława Jagiełły. Kościół został zbudowany w I połowie XIV wieku dla dominikanów sprowadzonych tutaj prawdopodobnie przez księcia cieszyńskiego Mieszka.
Zamek w Oświęcimiu – budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu.
Oświęcim, Rynek Główny
Rynek w Oświęcimiu został wymierzony podczas średniowiecznej lokacji miasta, jako centralny punkt handlowy otoczony początkowo zabudową drewnianą. Przy rynku znajdowała sie siedziba władz miejskich oraz najznaczniejsze mieszczańskie kamienice.
Oświęcim, Plac Tadeusza Kościuszki 8
Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej znajduje się w Oświęcimiu przy placu Kościuszki. Jest częścią założenia klasztornego sióstr serafitek. Jedyna świątynia tego zgromadzenia na świecie - poza nim zakon posiada jedynie kaplice klasztorne.
Oświęcim, Rynek Główny 2
Ratusz w Oświęcimiu - budynek mieści się przy rynku głównym. Został wybudowany w latach 1872 -1875. Jest to jednopiętrowa podpiwniczona kamienica z cegły. Posiada elementy neogotyckie. Na wieży ratusza znajduje się zegar. Do początku XX wieku siedziba władz miejskich.
Oświęcim, Rynek Główny 14
Kamienica Ślebarskich (Dom Ślebarskich) - późnoklasycystyczny budynek, przy Rynku Głównym 14 w Oświęcimiu. Jest to jednopiętrowy obiekt zbudowany na rzucie litery L, o 15-osiowej elewacji frontowej. Gmach z ozdobnym gankiem wspartym na kolumnach, wybudowany ok.
Oświęcim, Dąbrowskiego
Cmentarz żydowski w Oświęcimiu – cmentarz żydowski znajdujący się w Oświęcimiu, u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wysokie Brzegi. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,7 ha, znajduje się na nim ponad 1000 macew, z których najstarsza pochodzi z 1757 roku. Ostatni pochówek odbył się w 2000 roku.
Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu.
Oświęcim, Generała Jarosława Dąbrowskiego 5a
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu – kościół znajdujący się na północ od rynku starego miasta na osi wschód-zachód. Jest widoczny przy wjeździe na most od zachodu.
Oświęcim, plac ks. Jana Skarbka 5
Synagoga Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu (z hebr. Bractwa Studiujących Misznę) – synagoga typu bejt midrasz znajdująca się w Oświęcimiu, przy placu księdza Jana Skarbka 5, dawniej zwanego placem Szpitalnym oraz ulicą Kościelną.