Małopolskie - Szkoły

Strony

Wieliczka, Rynek Górny 2
Pałac Przychockich – budowla znajdująca się na Rynku Górnym w Wieliczce 2, zbudowana ok 1784 r. w stylu neoklasycznym, dzięki staraniom Kazimierza Przychockiego, na fundamentach starego ratusza. Ulegał kilkakrotnie przebudowom w latach: ok. 1819, przed 1878, w 1918 oraz w 1966 (proj. Jan Hojarczyk).
Kraków, Aleja Adama Mickiewicza 30
Akademia Górniczo-Hutnicza im.
Zespół dworski w Czernichowie – zespół dworski znajdujący się w Czernichowie, w gminie Czernichów, w powiecie krakowskim.
Kraków, św. Anny 6
Collegium Kołłątaja (pełna nazwa Collegium Phisicum im. Hugona Kołłątaja) – budynek przy ul. św. Anny 6 w Krakowie. Budynek wzniesiono z przeznaczeniem na ówczesne zakłady nauk przyrodnicznych i matematycznych, w tym mechaniki i hydrauliki.
Zespół dworski w Morawicy – znajdujący się w powiecie krakowskim, w gminie Liszki, w Morawicy. Obiekt wraz z parkiem wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Kraków, św. Anny 12
Collegium Nowodworskiego – budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego położony przy ulicy św. Anny 12. Bartłomiej Nowodworski (stąd nazwa) zapisał budynek na rzecz uniwersytetu z przeznaczeniem dla pierwszej świeckiej szkoły średniej istniejącej na uniwersytecie od 1586.
Kraków, pl. Matejki 13
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – państwowa szkoła wyższa w Krakowie. Powstała w 1818. W swojej historii nosiła także nazwy: Szkoła Rysunku i Malarstwa (w latach 1818–1873) oraz Szkoła Sztuk Pięknych (w latach 1873–1900).
Kraków, Basztowa 6-8
Dawny gmach Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń "Florianka" – zespół budynków przy ul. Basztowej 6–8 w Krakowie. Najstarsze jego części powstały w połowie XIX w., a ostatnie wzniesiono w latach 60. XX w.
Kraków, Warszawska 24
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – publiczna uczelnia o profilu technicznym w Krakowie. Politechnika Krakowska lokuje się w czołówce polskich uczelni technicznych.
Kraków, Sienna 11-13
Gimnazjum św. Jacka – szkoła średnia tzw. klasyczna z łaciną i greką jako przedmiotami nauczania i przedmiotami maturalnymi, istniejąca w Krakowie w latach 1857-1950.
Collegium Marianum w Kleczy Dolnej pod Wadowicami, zwane popularnie z racji na swoje położenie Kopcem, to dom macierzysty pallotynów w Polsce.
Kraków, Mikołaja Kopernika 26
Kolegium jezuitów przy bazylice pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, przy ulicy Kopernika 26, sięga swoich początków 1868 roku. Jego początki wiążą się z ponownym przybyciem jezuitów do Krakowa w 1867 i otwarciem w kamienicy zbudowanej przy klasztorze kanoników regularnych (ul.
Kraków, Kopernika 12
Theatrum Anatomicum, Katedra Anatomii Wydziału Lekarskiego UJ – budynek teatru anatomicznego, który powstał przy ul. Kopernika 12-14 w Krakowie w latach 1869-1872 według projektu Ludwika Teichmanna dla Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kraków, Bernardyńska 3
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie – instytucja katolicka kształcąca księży dla diecezji sosnowieckiej usytuowana w Krakowie. Została powołana do istnienia przez biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego 4 czerwca 1992. Patronem Seminarium jest św.
Kraków, Plac Na Groblach 9
I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.

Strony