Gmina Podgórzyn - Przyroda

Strony

Czoło (niem. Stirnberg, 874 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Leży w grzbiecie odchodzącym na północny wschód od Czarnej Góry, z którą łączy je Przełęcz pod Czołem. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach liczne skałki.
Tępy Szczyt (1387 m n.p.m., niem. Kleines Rad lub Mittelberg lub Stuurmhaubenköppel) to szczyt na głównej grani Karkonoszy.
Zbiornik Sosnówka – sztuczny zalew, zbiornik wody pitnej w południowej części Kotliny Jeleniogórskiej, oddany do eksploatacji w 2001 r. Długość zapory głównej wynosi 1.5 km, a zapory bocznej około 300 m.
Grodna (506 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Wzgórz Łomnickich, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej.
Przełęcz pod Czołem – szeroka przełęcz na wysokości ok. 819 m n.p.m., w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach. Przełęcz położona jest w północno-wschodniej części Karkonoszy. Oddziela Śląski Grzbiet od Pogórza Karkonoskiego, a dokładnie Czarną Górę od Czoła.
Żeleźniak (niem. Eisen-Berg, 420 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej, w środkowej części Wzgórz Łomnickich.
Kazalnica (niem. Hainberghöhe, 626 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego.
Podgórzynka (niem. Hohe Hübel, 497 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony w północnej części Pogórza Karkonoskiego, nad Podgórzynem. Leży na zakończeniu grzbietu biegnącego od Młynarza poprzez Wierzchnicę, Warzelnię, Bukowną, Lisiurę i Podgórzynkę.
Popiel (niem. Popel Berg, 429 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowe wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej, we wschodniej części Wzgórz Łomnickich.
Głaśnica (niem. Matzkenberg, 608 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego.
Garby (niem. Lorenzkrück, Krück Berg, 420, 418 lub 428 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowe wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej, w środkowej części Wzgórz Łomnickich.
Mały Szyszak (czes. Malý Šišák, niem. Kleine Sturmhaube, wys. 1439 m n.p.m.) to szczyt na głównej wierzchowinie Karkonoszy (Śląskim Grzbiecie).
Grabowiec (niem. Kräberberg, 784 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Leży w grzbiecie odchodzącym na północny wschód od Czarnej Góry. W grzbiecie tym wznoszą się, kolejno: Czoło, Grabowiec i Głaśnica.
Chełm (niem. Birksberg, 483 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego, w jego środkowej części. Góruje nad Podgórzynem Dolnym. Jego zachodnim podnóżem biegnie droga z Sobieszowa do Zachełmia. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Na zboczu opadającym ku wschodowi skałki.
50°47'0"N, 15°44'0"E Strzelczyk (niem. Koppen Hübel, 746 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego.
Studnik (niem. Brunnenberg, 505 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Wzniesienie położone jest w centralnej części Pogórza Karkonoskiego, na wschód od Zachełmia i na zachód od Podgórzyna. Na południowym zachodzie łączy się z Kucznikiem.
Wierzchnica (niem. Langeberg, Küchenkammer, 649 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego.
Płonik (niem. Exners Kiefern, 671 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Położony w centralnej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, na południe od Przesieki, na zakończeniu grzbietu schodzącego od Małego Szyszaka, przez Suchą Górę.
Warzelnia (niem. Sieberberg, 640 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Administracyjnie leży na terenie Borowic.
Bukowna (542 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego.

Strony