Szklarska Poręba - Przyroda

Strony

Karkonoski Park Narodowy, utworzony 16 stycznia 1959 roku, jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski.
Gonciarek (niem. Scheundelhübel, 631 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego. Położony jest na południowy wschód od Marysina w Szklarskiej Porębie. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Kukułcze Skały (niem. Kuckuckssteine) – grupa granitowych skałek w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy.
Danek (niem. Dangelshübel, 755 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony jest w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego, nad Szklarską Porębą Górną i Marysinem. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Pod szczytem i na zboczach pojedyncze skałki.
Łabski Szczyt (czes. Violík lub Labský štít, niem. Veilchenstein lub Veilchenspitze, 1471 m n.p.m.) – szczyt na Głównym Grzbiecie Karkonoszy (wierzchowinie), w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Szrenicą na zachodzie a Śnieżnymi Kotłami na wschodzie. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Warzelnia (niem. Sieberhübel, 662 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Leży na terenie Szklarskiej Poręby. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Wierzchołek zalesiony, niżej łąki, jeszcze niżej zabudowania. Zobacz też Warzelnia – szczyt w Borowicach.
Kamiennik (czes. Luboch, niem. Wasserkoppe, 1294 m n.p.m.) − szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, na granicy państwowej z Czechami. Położony w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Szrenicą na wschodzie a Mumlawskim Wierchem na zachodzie. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Skalnica (niem. Falsberg, 685 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu Pogórza Karkonoskiego, w Szklarskiej Porębie.
Zwalisko lub Wieczorny Zamek (niem. Abendburg, 1047 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.
Sokolnik (czes. Sokolník niem. Tefelsteinpaltte, Falkensteine, 1384 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w zachodniej części Śląskiego Grzbietu.
Wysoki Kamień (niem. Hochstein, 1058 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie (Góry Izerskie), tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.
Rozdroże pod Zwaliskiem – przełęcz górska, położona na wysokości 995 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Izerskich, w Sudetach Zachodnich.
Końskie Łby (niem. Pferdekopfstein) – formacja skalna w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy. Skały "Końskie Łby" położone są w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Karkonoszy, na północnym zboczu Szrenicy w pobliżu górnej stacji wyciągu.
Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.
Przełęcz Szklarska (886 m n.p.m., krótko po II wojnie światowej Przełęcz Nowoświęcka, niem. Neuweltpass, czes. Novosvětský průsmyk) – przełęcz oddzielająca Karkonosze od Gór Izerskich.
Kozia Szyja (niem. Ziegenhalsberg) – wzniesienie o wysokości 748 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Kamienickim.
Babiniec (niem. Weiberberg, 998 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Śląskiego Grzbietu.
Kocierz (czes. Kacirske Kamene, Kočiči Kamene, niem. Katzenstein, 929 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Śląskiego Grzbietu.
Mumlawski Wierch (czes. Mumlavská hora, niem. Mummelberg, 1217 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Śląskiego Grzbietu.
Krokusy w Górzyńcu (niem. Moltkefels) – ścisły rezerwat przyrody położony w Górach Izerskich na północnym zboczu Grzbietu Wysokiego, na wysokości ok. 630-640 m n.p.m. Przedmiotem ochrony są stanowiska szafranu spiskiego (nazywanego potocznie krokusem), a także stanowiska rzadkich roślin grądowych.

Strony