Wałbrzych - Przyroda

Wałbrzych, Lubiechów, Wrocławska 158
Palmiarnia w Wałbrzychu – palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Przy przy ulicy Wrocławskiej 158. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless.
Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha – leśny rezerwat częściowy położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego (częściowo powiat wałbrzyski, częściowo powiat świdnicki), obszar Natura 2000. Utworzono go w 2000 r. Zajmuje powierzchnię 231,41 ha.
Przełęcz pod Borową (660 m n.p.m.) – przełęcz w Sudetach Środkowych, w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich.
Ptasia Kopa lub Ptasia Góra (590 m n.p.m.) – stromy szczyt w północnej części Gór Wałbrzyskich, tworzący wraz z Lisim Kamieniem (613 m) i Czarnotą (526 m) dość wyrównany grzbiet. Porośnięty jest lasami świerkowymi z domieszką drzew liściastych.
Przełom Pełcznicy – głęboki wąwóz wyrzeźbiony częściowo przez rzekę Pełcznicę. Rozpoczyna się w Szczawienku (dzielnica Wałbrzycha) za mostem łączącym ul. Lelewela i Gagarina. Kończy się w Świebodzicach, w dzielnicy Pełcznica. Wchodzi w skład rezerwatu przyrody "Przełomy pod Książem".
Czarnota (niem. Schwarze Lehne) - szczyt o wysokości 526 m n.p.m. będący północnym zakończeniem grzbietu Gór Wałbrzyskich ciągnącego się od Borowej przez Dłużynę i Lisi Kamień. Od południa płytkie siodło oddziela górę od Ptasiej Kopy.
Czarnuszka (niem. Schwarzerberg, 562 m n.p.m.) – szczyt w środkowej części grzbietu Gór Wałbrzyskich ciągnącego się od Borowej do Czarnoty. Zobacz też: Czarnuszka
Niedźwiadki (niem. Butter Berg) - trójwierzchołkowe wzniesienie 604m, 623m i 629m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich.
Dłużyna (niem. Langer Berg) – fragment pasma Gór Wałbrzyskich, w postaci równomiernego grzbietu z kulminacją 685 m n.p.m. Na stokach leżą porozrzucane głazy narzutowe, będące świadectwem obecności na tych terenach lądolodu skandynawskiego.
Mały Wołowiec lub Mały Kozioł (niem. Kleiner Ochsenkppf, 720 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich, w pasmie Gór Czarnych.
Barbarka (niem. Hain-Berg, Hainkoppe, 635 m n.p.m.) – szczyt w Górach Wałbrzyskich, położony na południe od stacji kolejowej Wałbrzych Główny.
Sucha (niem. Dürreberg, Dürre-Berg, 776 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich.
Lisi Kamień (niem. Fuchsstein, 613 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Gór Wałbrzyskich tworzący wraz z Ptasią Kopą (590 m) oraz Czarnotą wyrównany grzbiet. Jest porośnięty lasami świerkowymi z domieszką drzew liściastych.
Zamkowa Góra (niem. Schlossberg, Schloss-Berg, 618 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich.
Przełęcz Kozia (653 m n.p.m.) – przełęcz w Sudetach Środkowych, w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich.
Brzezinka (niem. Birk-Berg, Birkenberg) – szczyt w Górach Wałbrzyskich (612 lub 597 m n.p.m.), górujący nad byłą Kopalnią "Victoria" w Wałbrzychu.
Borowa (niem. Schwarze-Berg, Schwarzeberg, Schwartzenberg) – najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych, o wysokości według różnych źródeł 853 lub 854 m n.p.m. . Uważany jest za odrębny masyw lub przypisywany do Rybnickiego Grzbietu.
Kozioł (niem. Kauder-Berg, 774 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich, w paśmie Gór Czarnych.
Wołowiec (776 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich, w pasmie Gór Czarnych.