Wrocław - Przyroda

Strony

Wrocław, Wróblewskiego 1-5
Ogród zoologiczny we Wrocławiu – ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 we Wrocławiu, założony w 1865. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 30 hektarów.
Park Szczytnicki (niem. Scheitniger Park) – jeden z największych parków Wrocławia zajmujący powierzchnię około 100 ha. Położony jest na wschód od Starej Odry, na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej w obręb miasta w 1868.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu – ogród botaniczny założony w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry (po tej odnodze rzeki pozostał w Ogrodzie niew
Wrocław, Adama Mickiewicza
Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się w Parku Szczytnickim.
Park Gajowicki, to niewielki park we Wrocławiu położony na osiedlu Gajowice. Park zlokalizowany jest w kwartale ulic: ulica Gajowicka(na wschód od parku) ulica Pretficza(na północ od parku) ulica Wróbla (na zachód od parku) ulica Sztabowa (na południe od parku).
Park Generała Władysława Andersa, to park położony w południowej części Wrocławia, na południe od ulicy Kamiennej, w obszarze dzielnicy Krzyki. Park powstawał na obszarze zajmowanym niegdyś przez zespół nekropolii, tj. cmentarzy: Stary cmentarz św.
Dąb Dzierżonia - (dokładniej: Dąb Jana Dzierżonia) - dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Bartla nad Odrą pomiędzy Mostem Zwierzynieckim, a Mostem Szczytnickim. W czasach gdy Wrocław należał do Niemiec nazywano go Dąb Hobrechta (Hobrecht Eiche).
Park Mikołaja Kopernika jest położony w centrum Wrocławia, w obrębie Starego Miasta, w rejonie Ulicy Teatralnej i Placu Teatralnego. Jego obecna nazwa obowiązuje od 1 stycznia 1994 roku. Wcześniej nazywany był: Zwingerpark, Park Międzymurzowy, Park Staromiejski, Park Hanki Sawickiej.
Józefinka (Josephinenberg, Josefinien-Berg), to niewielkie wzniesienie we Wrocławiu, położone w rejonie osiedla Opatowice. Do wzniesienia prowadzi droga, która przed II wojną światową nosiła nazwę Josephinenweg, a obecnie pozostaje bezimienna.
Park Bieńkowicki, to niewielki park we Wrocławiu położony na osiedlu Bieńkowice. Nazwa parku została nadana § 1 pkt 25 uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu. Park utworzony został w 1907 r..
Park Grabiszyński – park we Wrocławiu położony na osiedlu Grabiszyn-Grabiszynek. Nazwa parku została nadana § 1 pkt 12 uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu.
Staw Swojczycki (Stawy Swojczyckie, Stawy Swojeckie: 1945–1971) – staw, a także kompleks kilku zbiorników wodnych, położonych we wschodniej części Wrocławia, w rejonie osiedla Swojczyce, przy ulicy Chałupniczej i Grobli Łanieskiej.
Park Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, to park położony w rejonie Starego Miasta – w pobliżu tzw. Nowego Miasta. Częściowo leży także w miejscu zasypanego odcinka fosy miejskiej, którego fragment przez przez pewien okres stanowił ujściowy odcinek rzeki Oława (do rzeki Odry).
Wrocław, Wystawowa 1
Pergola we Wrocławiu – pergola w kształcie połowy elipsy, wybudowana na początku XX wieku wokół sztucznego (również pół-eliptycznego) stawu z fontanną na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia.
Dąb Piotra Włosta – dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu przy ulicy Wróblewskiego, naprzeciw wylotu ulicy Wittiga. Obwód pnia dębu wynosi 500 cm, jest on jednym z najstarszych drzew na terenie miasta.
Dąb "Dziadek" – dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu przy ul. Kopernika, na obrzeżach Parku Szczytnickiego. Obwód pnia dębu wynosi 629 cm, jest on jednym z najstarszych drzew na terenie miasta, jego wiek szacuje się na około 440 lat.
Wrocław, Strachowice
Park Strachowicki we Wrocławiu – to park położony w zachodniej części Wrocławia, na osiedlu Strachowice. W pobliżu znajduje się Port lotniczy Wrocław-Strachowice.
Dąb Jana Stanki – dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu w Parku Szczytnickim. Obwód pnia dębu wynosi 543 cm, jest on jednym z najstarszych drzew na terenie miasta. Dnia 2 kwietnia 1976 dąb Dąb Jana Stanki, decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej, został ustanowiony pomnikiem przyrody.
Wzgórze Gajowe to sztuczne wzniesienie położone na osiedlu Gaj we Wrocławiu. Popularnie zwane przez okolicznych mieszkańców "Wysypem". Określenie to związane jest z genezą powstania wzgórza, która wiąże się głównie z odgruzowywaniem miasta po zniszczeniach wojennych.
Wrocław, Powstańców Śląskich
Park Południowy – park we Wrocławiu, mieszczący się w południowej części osiedla Borek. Zaliczany jest do parków krajobrazowych o dużych walorach kompozycyjnych i dendrologicznych.

Strony