Gmina Jeżów Sudecki - Przyroda

Strony

Wapienna (niem. Kalk Berge, 507 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej części Grzbietu Małego Gór Kaczawskich, położone pomiędzy Siedlęcinem a Płoszczynką, gdzie łączy się z pozostałą częścią Grzbietu Małego.
Stromiec (niem. Grünauer Spitz-Berg, 551 m n.p.m.) – szczyt w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich, położony pomiędzy Wapienną a Szybowcową. Zbudowany jest z górnokredowych margli ilastych, wapieni marglistych oraz piaskowców, które tworzą długą na 200 m ścianę skalną.
Jezioro Wrzeszczyńskie (Wrzeszczyński Zbiornik Wodny) - jezioro zaporowe na rzece Bóbr w województwie dolnośląskim, powiecie jeleniogórskim, gminie Jeżów Sudecki o pow. 11 ha, dł. około 3 km i szerokość dochodzącej do 200 m, powstałe w latach 1926-27.
Okole (krótko po 1945 nosił nazwę Ogule, niem. Hogolie) – szczyt (718 m n.p.m.) znajdujący się w Grzbiecie Północnym Gór Kaczawskich, najwyższy szczyt tego pasma. Wraz z Leśniakiem tworzy rozległy masyw.
Skowron (niem. Lerchenberg, 472 m n.p.m.) – wzniesienie w północnej części Grzbietu Małego Gór Kaczawskich, położone na północny zachód od Płoszczynki, gdzie łączy się z Wapienną. Ku zachodowi odchodzi od niego kilka bocznych ramion z Zadnią i Strzyżowcem.
Jezioro Pilchowickie (Pilchowicki Zbiornik Wodny) (niem. Bobertalsperre) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na Dolnym Śląsku o długości 7 km, powierzchni 240 ha i pojemności 50 mln m³. Powstało przez przegrodzenie w latach 1902-1912 rzeki Bóbr zaporą o wysokości 62 m i długości 290 m w koronie.
Jezioro Modre - jezioro zaporowe na rzece Bóbr w Borowym Jarze na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jezioro ma długość ok. 1 km. Na głównym spiętrzeniu znajduje się czynna trzyturbinowa elektrownia wodna Bobrowice I o mocy 1 MW. Zapora elektrowni ma wysokość około 10 metrów i długość 80 m.
Szybowcowa (Szybowisko, niem. Schieferberg, 561 m n.p.m.) – góra w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich.
Srebrna (niem. Silber Berg, 491 m n.p.m.) – wzniesienie w Grzbiecie Małym, w Górach Kaczawskich, położone na południe od Stromca.
Pańska Wysoczka (niem. Güntherhöhe, 658 m n.p.m.) – szczyt w centralnej części Północnego Grzbietu Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, we wschodniej części masywu Okola, między Okolem a Świerkami.
Łysa Góra (niem. Blücher-Höhe, 708 m n.p.m.) – wzniesienie nad Dziwiszowem i Płoszczyną od południa oraz Chrośnicą od północy, w zachodniej części Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, między przełęczą Widok (Kapella) a Chrośnickimi Kopami.
Ptasia (Ptasiak) (niem. Vogelkippe) (626 m n.p.m.), szczyt stanowiący północno-zachodnią kulminację Chrośnickich Kop w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, pomiędzy Czernicką Górą a Lastkiem.
Strzyżowa (424 m n.p.m.) – wzniesienie w zachodniej części Grzbietu Małego Gór Kaczawskich, położone ponad Strzyżowcem.
Kazalnica (niem. Krappenstein, 620 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-wschodniej części Chrośnickich Kop, w zachodniej części Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, nad Przełęczą Chrośnicką.
Czernicka Góra (niem. Kratz Berg; 513 m n.p.m.) – wzniesienie w północno-zachodniej części Chrośnickich Kop, stanowiące ich zakończenie oraz zakończenie Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich, nad Czernicą i Janówkiem.
Grapa (627 m n.p.m.) – szczyt w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, pomiędzy masywem Chrośnickich Kop, od których oddziela go Przełęcz Chrośnicka, a Przełęczą Widok. Zbudowany z zieleńców, diabazów i łupków zieleńcowych. W większości porośnięty lasem świerkowym.
Sołtysie Skały (niem. Scholzenstein, 695 m n.p.m.) – nieznaczny wierzchołek w centralnej części Północnego Grzbietu Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, w masywie Okola, między Leśniakiem a Okolem.
Leśniak (677 m n.p.m.) – wypiętrzenie zbudowane ze skał przeobrażonych należących do metamorfiku kaczawskiego – zieleńców, w Północnym Grzbiecie Gór Kaczawskich. Rzeźbę szczytu i zboczy urozmaicają liczne skałki o fantazyjnych kształtach np. Czarcia Ambona, Klęśniak, Mszak.
Leśnica (niem. Stangeberg, 665 m n.p.m.) – góra w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, leżąca pomiędzy Łysą Górą a Grapą. Od Leśnicy odchodzi ku południowi boczny grzbiet ze Skibą i Polną, natomiast ku południowemu zachodowi grzbiet z Szybowcową Górą w Grzbiecie Małym.
Polna (522 m n.p.m.) – góra w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, leżąca w bocznym grzbieciku odchodzącym ku południowi od Leśnicy, w masywie Łysej Góry. Zbudowana jest z zieleńców, diabazów i łupków zieleńcowych należących do metamorfiku kaczawskiego.

Strony