Czeskie Kamienie (czes. Mužské kameny, niem. Mannsteine, 1416 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy (Śląski Grzbiet) oraz grupa skał o tej samej nazwie. Znajdują się mniej więcej w połowie drogi między Petrovą boudą a Czarną Przełęczą.
Śnieżne Stawki – zespół ośmiu bezodpływowych jeziorek, z tego sześciu okresowych, na dnie kotła polodowcowego Śnieżnych Kotłów, w zachodniej części pasma Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (Sudety Zachodnie).
Wielki Szyszak (czes. Vysoké Kolo, niem. Hohe Rand, Hohe Rad lub Hohes Rad, 1509 m n.p.m.) – czwarty pod względem wysokości szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, a drugi szczyt polskich Karkonoszy, położony w zachodniej części Śląskiego Grzbietu.
Śląskie Kamienie (czes. Dívči kameny, niem. Mädelsteine, 1413 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy (Śląski Grzbiet). Znajdują się mniej więcej w połowie drogi między Petrovą boudą a Czarną Przełęczą.
Mały Ciemniak (niem. Untern Nebelberg, 578 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich.
Góra na wschodnim krańcu Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich. Wyrasta z bocznego ramienia, które odchodzi ku południowemu wschodowi od Ciemniaka.
Łagodna (niem. Drei Urlenberg, Trzy Jawory, 676 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Szczyt leży pomiędzy Bucznikiem a Świerczyną, w pobliżu Michałowic, części miasta Piechowice.
Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Ostroga (1090 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu.
Jest to mało wybitne wzniesienie w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, poniżej Śnieżnych Kotłów, poniżej Gawr.
Zbudowane z granitu karkonoskiego. Pokryte rumowiskiem z głazów granitowych.
Porośnięte lasem świerkowym.
Bucznik (niem. Buchhübel, 660 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego, na południowy wschód od Szklarskiej Poręby i na południowy zachód od Michałowic.
Zbudowany z granitu karkonoskiego. Na południowo-zachodnim zboczu niewielkie skałki Paciorki.
Cały masyw porośnięty lasem.
Przełęcz pod Śmielcem – przełęcz na wysokości ok. 1390 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich w Karkonoszach.
Przełęcz położona jest w zachodniej części Karkonoszy, w środkowej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Śmielcem.