Karpacz - Przyroda

Strony

Husycka Górka (niem. Mordgrundhübel, 770 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego.
Sosnowiec (niem. Schalaster Hübel, 727 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Położony jest we wschodniej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, w Karpaczu, pomiędzy centrum a Bierutowicami. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Pohulanka (niem. Die Lehne, 712 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Pohulanka położona jest we wschodniej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, w Karpaczu, pomiędzy centrum, Wilczą Porębą i Skalnym Osiedlem.
Garb (niem. Keulige Berg, 701 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu. Położony jest w północno-zachodniej części Śląskiego Grzbietu, w obrębie Karpacza. Oddziela centrum Karpacza od Wilczej Poręby. Na północnym zachodzie łączy się z Pohulanką.
Księża Góra (niem. Pfaffenberg, 628 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego, na jego wschodnim krańcu, między Karpaczem a Ściegnami. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Śnieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) – najwyższy szczyt w Karkonoszach (1602 n.p.m.) i jednocześnie w całych Sudetach, a także najwyższy szczyt Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska.
Buława (niem. Keuligeberg, 877 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Kowarskiego Grzbietu. Położony na zachodnim krańcu Kowarskiego Grzbietu, na zachodnim zboczu Skalnego Stołu, nad Sowią Doliną.
Suszyca (niem. Dürre Hübel, 1061 m n.p.m.) to szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu.
Skalny Stół (czes. Tabule, Klepý, niem. Tafelstein) – najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach, na jego zachodnim krańcu, na granicy polsko-czeskiej; wys. 1281 m n.p.m..
Karpacz, Konstytucji 3 Maja
Zapora na Łomnicy – półkolista zapora wodna, z pięcioma przelewami, na rzece Łomnica, w Karpaczu. Zapora zbudowana jest z granitowych bloków, korona ma długość około 105 m, powstała w latach 1910 – 1915. Ma pojemność nominalną 540.000 m³.
Strzelec (niem. Schützenberg, 755 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Znajduje się we wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, pomiędzy Karpaczem a Miłkowem. Leży w bocznym grzbiecie odchodzącym na wschód od Czoła, biegnącym przez Strzelczyk i zakończonym Strzelcem.
Zajęcznik (niem. Hasenberg, 930 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu. Położony w północno-wschodniej części Śląskiego Grzbietu, w bocznym ramieniu, odchodzącym na wschód od Czarnej Góry, na zachód od Karpacza Górnego. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Cały masyw zalesiony.
Smogornia (czes. Stříbrný hřbet, niem. Mittagsberg) (1489 m n.p.m., 50°46'N, 15°41'E) – szczyt na głównej grani Karkonoszy (Śląski Grzbiet) w Polsce.
Turek (niem. Türkenhübel, 1003 m n.p.m.) to szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu. Położony w północno-wschodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy dolinami Pląsawy na północy i Łomnicy na południu. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Na zboczach nad obu potokami liczne skałki.
Izbica (niem. Zimmerberg, 856 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Kowarskiego Grzbietu.
Krucza Kopa (niem. Rabenberg, 850 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Kowarskiego Grzbietu. Krucza Kopa płożona jest na zachodnim krańcu Kowarskiego Grzbietu, na zachodnim zboczu Skalnego Stołu, nad Sowią Doliną i Karpaczem.
Kopa, Czarna Kopa lub Mała Kopa (niem. Kleine Koppe, 1377 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach.
Średnia Kopa (niem. Mittelberg, wysokość ok. 1230 m n.p.m.) – szczyt w głównej grani Karkonoszy. Znajduje się w Czarnym Grzbiecie, na wschód od szczytu Czarnej Kopy. Średnia Kopa położona jest na granicy polsko-czeskiej, na wschodzie góruje nad czeskim schroniskiem Jelenka.
Czarna Kopa (czes. Svorová hora, niem. Schwarze Koppe, 1407 m n.p.m.) – szczyt w głównej grani Karkonoszy. Znajduje się w Czarnym Grzbiecie odchodzącym na wschód od szczytu Śnieżki.
Karpatka (niem. Heidelberg, 727 m n.p.m.) to szczyt w Karkonoszach w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Wzniesienie znajduje się we wschodniej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, w Karpaczu, pomiędzy centrum Karpacza, Karpaczem Górnym a Płuczkami. Na zachodzie łączy się z Saneczkową.

Strony