Powiat lubański - Przyroda

Strony

Opaleniec (niem. Brandhöhe, 825 m n.p.m.) – szczyt w Górach Izerskich, w północnej części Wysokiego Grzbietu.
Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Rośnie oparty o będący w bezpośrednim sąsiedztwie dom nr 293 we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk).Jego wiek szacuje się na około 1262 lata (w roku 2012).
Sępia Góra (niem. Großer Geierstein, 828 m n.p.m.) – wzniesienie leżące ponad Świeradowem-Zdrój. Jest to ostatni na zachodzie Gór Izerskich szczyt Grzbietu Kamienickiego. Na szczycie góry znajduje się Biały Kamień – grupa granito-gnejsowych skałek z dużą zawartością kwarcu.
Jezioro Złotnickie (niem. Talsperre Goldentraum) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną.
Jezioro Leśniańskie (Leśniański Zbiornik Wodny) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną.
Stóg (stosowana jest także nazwa Stóg Izerski odnosząca się jednak do osady, zlokalizowanej w miejscu schroniska, krótko po II wojnie światowej Kwarc, czes. Stoh, niem.
Łącznik (niem. Hernsdorfer Kamm) - przełęcz o wysokości 1066 m n.p.m., leżąca w polskiej części Gór Izerskich, pomiędzy Stogiem Izerskim, a Smrekiem.
Smrek (1123 i 1124 m n.p.m.; cz. Smrk, niem. Tafelfichte) – szczyt na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Ma dwa wierzchołki oddzielone ledwo zauważalną przełączką. Jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich.
Złote Jamy niem. Goldengrubenhübel – wzniesienie 1088 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.
Czerniawska Kopa (do 1945 niem. Dresslerberg, 776 m n.p.m.) – szczyt w Górach Izerskich, w północnej części Wysokiego Grzbietu. Leży w bocznym ramieniu, odchodzącym od Smreka ku północy (NNE). Od zachodu oddziela ją dolina Łużycy a od wschodu dolina Granicznej.
Izerskie Garby (niem. Weisser Steinrücken, Weiss Flins) – wzniesienie o wysokości 1084 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie.
Wojkowa (502 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, na Pogórzu Izerskim.
Mokra Przełęcz – przełęcz górska, położona na wysokości (940 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Izerskich w Sudetach Zachodnich.
Cicha Równia – (niem. Theisenhübel, czes. Tichá rovina) - szczyt 1001 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.
Tkacka Góra (niem. Das Stendel, Das Steibenberg ) – szczyt 897 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.
Krogulec (niem. Theisensteine) – szczyt wysokości 1001 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.
Sine Skałki (czes. Modré kameny, niem. Blaue Steine) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.
Rozdroże pod Cichą Równią - przełęcz górska, położona na wysokości 943 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Izerskich, w Sudetach Zachodnich.
Zajęcznik (niem. Hasenberg czy Hasenstein, 595 m n.p.m.) – szczyt w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich.
Łużec (niem. Flinsberger Kamm, 1037 m n.p.m.) – szczyt w Górach Izerskich, położony w zachodniej części Wysokiego Grzbietu, na wschód od Stogu Izerskiego.

Strony