Powiat świdnicki - Przyroda

Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy – utworzony w 1998 r. geologiczno-leśny rezerwat przyrody nieożywionej, wchodzący w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego (gmina Świdnica, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie).
Jezioro Dobromierskie (Jezioro Dobromierz, Zbiornik Dobromierz) – sztuczne jezioro zaporowe utworzone na rzece Strzegomce, położone na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego w woj. dolnośląskim. Od północy sąsiaduje ze wsią Dobromierz.
Jezioro Lubachowskie (Jezioro Bystrzyckie) – jezioro zaporowe malowniczo położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim (powiat wałbrzyski, gmina Walim) o powierzchni 0,5 km² i pojemności około 8 mln m³, powstałe na początku XX wieku po zbudowaniu powyżej Lubachowa na rzece Bystrzy
Jezioro Zielone (potocznie Daisy) – jezioro położone na stokach Witosza (483 m n.p.m.), na Pogórzu Wałbrzyskim, zalane wyrobisko wapienne. Główna atrakcja turystyczna rezerwatu Jeziorko Daisy. Powierzchnia – 0,66 ha. Głębokość – 23 m.
Popiel – wzgórze o wysokości 284,4 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce na Równinie Świdnickiej, w woj. dolnośląskim.
Cis "Bolko" – cis pospolity rosnący nad rzeką Pełcznicą (Świebodzice), w rezerwacie przyrody "Przełomy pod Książem" w Książańskim Parku Krajobrazowym. Obwód pnia drzewa wynosi 285 cm, jest on prawdopodobnie najstarszym cisem w Sudetach, jego wiek szacuje się na około 400 lat.
Góra Krzyżowa, także Kromoła – szczyt o wysokości 354 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce na Przedgórzu Sudeckim na Wzgórzach Strzegomskich. Należy do Korony Sudetów Polskich.
Wieżyca (415 m n.p.m.) – wyraźna kulminacja w krótkim, północnym ramieniu Ślęży.
Górzno (czasami jako Wzgórze Ernesta, niem. Ernestinenhöhe) – wzgórze o wysokości 304,9 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, na Obniżeniu Podsudeckim, w woj. dolnośląskim. Wzniesienie położone jest w południowo-zachodniej części Obniżenia Podsudeckiego, około 6 km na zachód od centrum Świdnicy.
Przełęcz Tąpadła (384 m n.p.m.) – przełęcz w Masywie Ślęży na Przedgórzu Sudeckim, oddzielająca Ślężę od Raduni. Obecna nazwa przełęczy pochodzi z 1945 roku. Przez przełęcz przebiega granica obszarów o różnej budowie geologicznej – Ślęża zbudowana jest z gabra, a Radunia z serpentynitów.
Wieżyca - wzgórze o wysokości 395 m n.p.m. położone na Pogórzu Bolkowskim. Wzniesienie znajduje się na terenie gminy Dobromierz pomiędzy Dobromierzem a Bronówkiem. Na szczycie wzgórza znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się widok m.in. na Jezioro Dobromierz i Góry Wałbrzyskie.
Cisówka (niem. Eibenkoppe) – szczyt w Górach Sowich, liczący 490 m n.p.m. Znajduje się w pobliżu Rościszowa (dzielnica Pieszyc). Cała góra pokryta jest lasem, jednak bliskość zabudowań sprawiła, iż nie włączono jej do Parku Krajobrazowego Gór Sowich.
Trześnik (niem. Kirschberg) – góra (756 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.