Powiat wałbrzyski - Przyroda

Strony

Boreczna (591 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich, w paśmie Działu Michałkowskiego. Wzniesienie położone jest w południowo-wschodniej części Działu Michałkowskiego, około 3,3 km na północ od centrum miejscowości Walim.
Jedlińska Kopa (niem. Saalberg, 744 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.
Przełęcz Walimska (niem. Sieben Kurfürsten) to przełęcz położona na terenie Gór Sowich na wysokości 755 m n.p.m.
Góra Ziuty (niem. Buchberg, 631 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie pasma Krzeszowskich Wzgórz, w obrębie Kotliny Kamiennogórskiej, w Sudetach Środkowych.
Gomulnik (niem. Schindelberg) (826 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Suchych.
Rogowiec - szczyt o wysokości 870 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w paśmie Gór Suchych.
Gomulnik Mały (niem. Schindel Berg) (807 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Suchych.
Rezerwat przyrody "Góra Choina" – rezerwat przyrody położony w południowo-zachodniej Polsce w Górach Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych (województwo dolnośląskie).
Rezerwat przyrody Ostasz (czes. Přírodní rezervace Ostaš) – rezerwat przyrody w Czechach, w Sudetach Środkowych, w czeskiej części Gór Stołowych. Obejmuje obszar wzniesienia Ostaš. Ma powierzchnię 29,5 ha. Utworzony w 1956 roku w celu ochrony form skalnych i reliktów przyrody.
Trójgarb (krótko po 1945 Potrójna, niem. Sattelwald) – wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich.
Chłopska Góra (niem. Stenzelberg) – szczyt (516 m n.p.m.), w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich, w paśmie Działu Jawornickiego.
Ostrzew (niem. Spitzberg) 716 m n.p.m. – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Górach Sowich, około 3,1 km na północ od Wielkiej Sowy.
Choina – wzniesienie o wysokości 450 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Górach Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych (województwo dolnośląskie).
Węgielnik (niem. Engels-Berg, Engelsberg) – wzniesienie o wysokości 621 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich.
Babi Kamień niem. Hexenstein (670 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Gór Sowich, około 2,9 km na północ od centrum miejscowości Walim.
Jastrzębnik, (niem. Habichtsberg,540, 540, 540, 532 m n.p.m.) – kilkuwierzchołkowe wzniesienie w południowo-wschodniej części Czarnego Lasu, w Górach Kamiennych, w Sudetach Środkowych. Wzniesienie położone jest w południowo-wschodniej części pasma Czarnego Lasu, na południowy zachód od Czuby.
Jeleniec – wzniesienie (902 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych.
Lesista Wielka (niem. Hohe Heide, 851 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych
Chełmiec (niem. Hochwald) – szczyt górski o wysokości 851 m n.p.m., wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący wzniesieniem Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), wznoszącym się bezpośrednio nad Wałbrzychem. Zbudowany z permskich porfirów.
Chojniak (niem. Ziegenrucken, 588 m n.p.m.) – wzniesienie w środkowej części północnego grzbietu pasma Czarnego Lasu, w Górach Kamiennych, w Sudetach Środkowych.

Strony