Gmina Brzozów - Atrakcje

Strony

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – późnobarokowa świątynia w Starej Wsi.
Ratusz w Brzozowie wzniesiono w 1896 roku według projektu Władysława Łuczyckiego. W 1925 roku na wieży zamontowano zegar wykonany w fabryce zegarów Michała Mięsowicza w Krośnie. W kolejnych latach ratusz ulegał kilkakrotnym przebudowom, które zmieniały jego pierwotny wygląd. W latach 40.
Brzozów, Rzeszowska
Na pograniczu Starej Wsi i Brzozowa, około 1772 roku konfederaci barscy stoczyli bitwę z oddziałami rosyjskimi. Poległych pochowano we wspólnej mogile. Na jej miejscu, około 1825 roku, ksiądz Józef Sacher, jezuita ze Starej Wsi, ufundował obelisk.
Brzozów, Adama Mickiewicza 29
Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie – kościół rzymskokatolicki, barokowy stojący na ziemi brzozowskiej. Zbudowany został w latach 1676-1686, a konsekrowany był w 1688 r. Dwie wieże pochodzą z lat 1718-1724. Jest murowany z cegły i kamienia oraz potynkowany.
Brzozów, Stanisława Cegłowskiego
Cmentarz żydowski w Brzozowie – kirkut, założony w I poł. XIX wieku. Mieści się przy ulicy Cegłowskiego i ma powierzchnię 0,36 ha. Podczas okupacji teren kirkutu był miejscem egzekucji brzozowskich Żydów dokonywanych przez nazistów. Hitlerowcy również zdewastowali kirkut.
Kościół św. Mikołaja Biskupa i św. Józefa w Grabownicy Starzeńskiej − neogotycka świątynia w Grabownicy Starzeńskiej.
Brzozów, Rynek 10
Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie – muzeum w Brzozowie. Mieści się w budynku b. ratusza. Patronem muzeum jest Adam Fastnacht, badacz historii Sanoka i Ziemi Sanockiej, kustosz Ossolineum.
Około roku 1830 na starym cmentarzu brzozowskim zostały pochowane w dwóch trumnach kości konfederatów barskich, wydobyte ze zbiorowej mogiły w Starej Wsi.
Brzozów, Armii Krajowej 4
Telefon: +48 13 43 419 38
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzozowie – budynek będący pierwotnie siedzibą gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzozowie. Budynek został zbudowany w 1910; w 1956 został siedzibą Brzozowskiego Domu Kultury. Mieści się przy ulicy Armii Krajowej 3

Strony